Ohlédnutí za exponáty SCHUNK na letošním MSV v Brně

SCHUNK Intec s.r.o.
— vydáno 29. listopadu 2021

Oboroví manažeři a následně konstruktéři firmy SCHUNK v časech pandemie nezaháleli. Díky jejich úsilí nalezli návštěvníci MSV v Brně letos na stánku firmy SCHUNK řadu novinek, vylepšených osvědčených produktů a několik ukázek reálných aplikací.

Inzerce

Po loňské pauze se SCHUNK Intec opět, letos již po patnácté, účastnil Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Pokud jste neměli příležitost jeho expozici navštívit, v tomto článku najdete stručné představení nejzajímavějších exponátů.

Upínací systém nulového bodu VERO-S 

Systém VERO-S nabízí možnosti paletové výměny jak upínacích systémů pro obrábění, tak i dalších aplikací, kde je potřeba efektivně měnit více palet, modulů, výrobků. Vero-S modul NSR mění palety s upínacím systémem TANDEM plus s tvarovanými čelistmi, ve kterých může být upnut obrobek konkrétního tvaru. Vero-S modul NSR v největší velikosti Maxi je určen pro výměnu těžkých paletových systémů až do nosnosti 1 tuny. Typ  NSR 160 v synergii s robotickým efektorem a s pneumatickým chapadlem PGN+P80 je vhodný pro zakládání palet robotem do obráběcího stroje s efektivní možností založení a vyložení obrobku díky připojenému chapadlu. Nejrozšířenější modul řady VERO-S – je typ NSE3 138 spolu s upínacím systémem TANDEM KSP plus. Modul je navržený a vyrobený ve zcela nerezovém provedení pro dlouhou životnost a odolnost proti abrazi. 

 

Upínače nástrojů

Na fotofrafii výše si můžete udělat představu o spektru upínačů nástrojů, které firma SCHUNK nabízí. Jedná se o řadu upínačů od mechanických, tepelných až po nejpopulárnější upínače SCHUNK Tendo a Tribos. S těmito hydraulickými, respektive polygonálními upínači dosáhnete nejen špičkových povrchů, ale ušetříte finance díky daleko nižšímu opotřebení nástrojů oproti konvenčním upínačům. Na nejvyšší příčce se pyšní první verze sofistikovaného systému iTendo pro sběr dat z obráběcího procesu. 

 

Přehled dalších vystavených produktů

KSCX-C2 5osý svěrák s nastavitelným středem upnutí, největším základním upínacím zdvihem a aktivní funkcí přítlaku čelistí pro úplné a přesné obrábění 6. strany. 

Ukázka robotického příslušenství – speciální na této aplikaci je silový senzor, 6osý senzor, ForceTorque senzor – označení se různí napříč uživateli. Díky tomuto senzoru jste schopni zpracovávat hodnoty sil ve 3 osách a momenty kolem těchto os, tudíž máte kompletní kontrolu nad tím, čeho se robot dotýká. Dá se s nadsázkou říci, že díky tomuto senzoru má robot cit.  

Buňka s robotem LR mate od společnosti FANUC – zde je možné vidět rychlovýměnný systém, protikolizní i kompenzační jednotku a silový senzor. Z části chapadel jsou pak přítomna chapadla 2- a 3prstá, speciální chapadlo na výměnu palet i s průchodem médií. Tato varianta slouží pro obsluhu strojů, které nemají v obráběcím prostoru vyveden vzduch ani hydrauliku a potřebují tak akční médium dostat k cíli přes robotické rameno. 

Reálná aplikace výstupní kontroly panelů klimatizací – robot Stäubli je vybaven silovým senzorem postupně testuje tlačítka i kolečka na panelu a naměřené hodnoty vyhodnocuje. Na základě tohoto měření se provádí výstupní kontrola celé linky. 

Robot Mitsubishi vybaven elektromagnetickým permanentním chapadlem – toto chapadlo funguje na principu přepólování permanentních magnetů a je tedy 100% bezpečné i při výpadku energií. Aplikace znázorňuje jeho univerzálnost a je doplněná o rychlovýměnný systém. 

Elektromagnetické Pick and Place jednotky, vykonávající jednu a tutéž úlohu stále dokola v co největší možné rychlosti. 

Kombinace lineárních os, manipulátorů a upínacích přípravku společně v této buňce ukazují možnosti synergie obou oblastí společnosti SCHUNK. 

SCHUNK GmbH & Co. KG z německého Lauffenu nad Neckarem je německá rodinná firma, která působí na trhu již víc než 75 let. Společnost byla založena roku 1945 Friedrichem Schunkem a vyvinula se pod vedením syna Heinze-Dietera Schunka v kompetentního a světového lídra v oblasti upínací techniky a uchopovacích systémů. Dnes firmu vedou Henrik A. Schunk a Kristina I. Schunk, kteří jsou již třetí generací. SCHUNK nabízí celosvětově největší sortiment v oblasti upínací techniky a uchopovacích systémů od jednoho dodavatele. Mezi hlavní zákazníky patří výrobní společnosti využívající procesy montáže, manipulace a kovoobrábění, firmy působící v oboru strojírenství, robotiky, automatizace, montážní manipulace a všechny renomované automobilky a jejich dodavatelé. Česká pobočka SCHUNK Intec sídlící v Brně úspěšně funguje již 16. rokem.

www.schunk.com

Další článek: Spouštěče Tesys Deca od Schneider Electric: ekologické a inovativní řešení