Opatření proti koronaviru se budou uvolňovat pomalu, na semaforu je fialová

Tomáš Trojan vydáno dne 16. listopadu 2020
Foto: mzcr

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek představil komplexní a poměrně přehlednou strategii pro následující týdny. Protiepidemický systém ČR, tedy PES, nenabízí vyhlídky na rychlé rozvolnění. Bohudíky ale nabízí určitou jistotu, na jejímž základě mohou firmy své aktivity lépe plánovat.

Tento přísný PES aktuálně bdí nad nejpřísnějšími opatřeními, protože současný „index rizika“ přesahuje 76 procent. Nový ukazatel šíření viru, nazývaný index rizika, se pohybuje na stupnici 0 až 100 a získává se ze 4 dílčích hodnot:

Kolik lidí se v poslední době nakazilo? 14denní počty pozitivních na COVID-19 (na 100 000 obyvatel)

Kolik seniorů se v poslední době nakazilo? 14denní počty seniorů pozitivních na COVID-19 (na 100 000 obyvatel ve věku 65+)

Narůstá počet nakažených – šíří se virus v populaci? Zjednodušený výpočet reprodukčního čísla

Dokážeme nakažené účinně a rychle zachytit? Průměrná pozitivita testů za posledních 7 dní

Přesný způsob výpočtu najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví. To také bude od pondělí pravidelně zveřejňovat index rizika spolu s dalšími aktuálními informacemi zde: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

Překotnému uvolnění režimu předchází pravidlo, podle kterého se na nižší stupeň pohotovosti (tedy stupeň s menšími omezeními) můžeme posunout až ve chvíli, kdy do tohoto nižšího pásma klesne index rizika a 7 dní v něm setrvá.

Jaká opatření musíme dodržovat při jakém indexu rizika, si nejlépe přečtete přímo v tabulce Ministerstva zdravotnictví (pro zvětšení obrázku v plné velikosti klikněte zde).


Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.