Rychlý přehled

 • Hodnota nových průmyslových zakázek v ČR klesla meziročně o 1,7 %

  Podle českého statistického úřadu u nás klesla průmyslová produkce mezi lety 2022 a 2023 o 0,7 %. „K tomuto výsledku významně přispěly poklesy v odvětvích výroby ostatních nekovových minerálních výrobků a výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství. Oproti roku 2022 se snížila i výroba elektřiny. Celkový pokles nedokázalo zvrátit ani oživení ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

 • Podívejte se, jak vznikala největší 3D tištěná plastika na světě – měří 28 metrů

  Fotbalové fanoušky na stadionu Allegiant v americké Nevadě nyní vítá víc než osmadvacetimetrová plastika poháru, sestavená z 226 bloků vyrobených na 3D tiskárně.
  Obří objekt prostupující přes dvě podlaží vstupní haly stadionu vyrobila firma Dimensional Innovations, která mu v souhrnu věnovala víc než 50 tisíc hodin.
  3D tiskem vznikala vnitřní konstrukce z polykarbonátu vyztuženého uhlíkovým vláknem, přičemž jen tento kompozit váží přes 24 tun.
  Povrch plastiky tvoří 1148 unikátních hliníkových plátů, v některých místech je ale pro zajímavost přiznána vrstevnatá struktura 3D tisku.

  Více informací a video z výroby najdete na webu dimin.com.

 • Nový obor Konstrukční inženýrství na VUT přijímá přihlášky do 31. března

  Vysoké učení technické v Brně otevírá nový studijní program Konstrukční inženýrství. Jeho tvůrci se inspirovali v zahraničí a přinášejí důraz na projektovou výuku a práci v týmu. Přihlášky lze podávat již nyní, až do 31. 3. 2024. Další informace o přihláškách, například o anglickém magisterském programu v Brně nebo o možnostech studia v Norsku se dočtete na stránkách univerzity.

   

 • Školicí středisko připravuje zaměstnance na výrobu nové Škody Octavia

  V závodě v Kvasinách otevřela Škoda Auto nové školicí středisko pro robotiku a automatizaci. Jeho úkolem je vzdělávat zaměstnance koncernu, aby byli připraveni na vyšší míru automatizace ve výrobě. Letos v létě se v Kvasinách začne vyrábět nový model Škoda Octavia.

 • Nový senzor umožní autonomním vozidlům vidět za roh

  Nový senzor, který kromě viditelného spektra snímá i infračervené zážení, dokáže na základě odrazů na okolních objektech přesně odhadovat, co je za rohem. Důležitý je také algoritmus, který data vyhodnocuje. „Naše zlepšení strojového vidění najde uplatnění především při provozu autonomních vozíků, ale vidíme možný potenciál třeba i v endoskopii,“ říká Xiaolong Hu, hlavní autor studie a profesor na Tianjinské univerzitě v čínském Tianjinu.

Zobrazit nejnovější