Rychlý přehled

 • Podívejte se na japonského „Jana Tleskače“ s jeho létajícím kolem

  Při univerzitě v Ósace existuje studentské sdružení nadšenců, kteří staví létající stroje na lidský pohon. Jeho člen, Fusha Sakai, sestrojil zdařilé létající kolo, s nímž se chystá na letošní soutěž Birdman v Anglii. Tam se již od 70. let minulého století potkávají „ptačí muži“. Podívejte se na video ZDE.

 • Navštivte Oborový den Ústavu výrobních strojů a zařízení v Praze

  Pro zájemce o magisterské studium zaměřené na průmyslovou automatizaci, řízení a pohony obráběcích strojů či technologii a konstrukci strojů je určen Oborový den. Zájemci mají k dispozici dvě lokality a dva termíny:

  • čtvrtek 7. března 2024 od 12.30 hodin v laboratořích RCMT na adrese Horská 3, Praha 2 Albertov (budova A)
  • středu 13. března 2024 od 12.30 hodin v oddělení průmyslové výroby a automatizace na adrese Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 5 Dejvice (budova CIIRC).
 • Vědci zkoumají reaktor ve Fukušimě pomocí minidronů a robotů

  Do jednoho ze tří havarovaných reaktorů jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku v tomto týdnu vyslali vědci několik autonomních zařízení. Konkrétně šlo o čtyři miniaturní drony a štíhlý robot „hadí konstrukce“. Akce však zatím nedosáhla plánovaných výsledků kvůli technickým problémům s bezdrátovou komunikací s roboty uvnitř elektrárny. Průzkum směřuje k odstranění stovek tun vysoce radioaktivního paliva a trosek. Tato riskantní operace je plánována na několik desítek let.

 • Soutěž studentů ve virtuálním svařování 14. března v Praze

  Soutěž tříčlenných týmů ve virtuálním svařování proběhne letos již potřetí. Koná se 14. března v atriu Fakulty stavební ČVUT. Soutěží se ve třech disciplínách, každý z týmu svařuje jednou metodou: svařování obalenou elektrodou – MMA, svařování v ochranné atmosféře – MAG, svařování neodtavující se elektrodou – TIG.

 • Montáž pušek CZ BREN 2 se částečně přesune na Ukrajinu

  Česká zbrojovka podepsala s ukrajinskou státní společností Ukroboronprom Dohodu o společném záměru pro montáž pušek CZ BREN 2 na Ukrajině. Tyto pušky se vyrábí v České republice a kromě nás je mají ve své výzboroji například jednotky ve Francii, Portugalsku či Polsku. „Je nám ctí, že můžeme podpořit úsilí Ukrajiny o zavedení výzbroje dle standardů NATO a zvýšení schopností jejího obranného průmyslu. Tento první krok v rámci projektu plnohodnotného transferu technologií pro pušku CZ BREN 2 přímo souvisí s jejím úspěšným nasazením na ukrajinském bojišti v rukou ukrajinských ozbrojených složek,“ zdůraznil Jan Zajíc, generální ředitel České zbrojovky.

  Foto: Česká zbrojovka

Zobrazit nejnovější