Rychlý přehled

 • Firma 3Dees Industries má pobočku na Slovensku

  Česká společnost 3Dees Industries otevřela koncem loňského roku svoji pobočku na půdě Strojnické fakulty Technické univerzity v Košicích, ulice Mäsiarská 74. Aktuálně tedy rozvíjejí trh 3D tisku a 3D skenování v Česku, na Slovensku a na Ukrajině.

 • Vysoké učení technické v Brně slaví 125 let od založení

  19. září 1899 byla v Brně založena Císařská a královská česká vysoká škola technická. V provizorních prostorách zde vyučovali 4 profesoři 47 studentů. Dnes, po 125 letech, školu navštěvuje 19 tisíc posluchačů. Mezi neslavnější osobnosti spjaté s VUT patří Armin Delong, Bohuslav Fuchs nebo Otto Wichterle. Oslavy 125. narozenin budou zahrnovat vědu, sport, hudbu i kalbu, kompletní program naleznete zde.

 • Elektromobilita v Německu připravila o práci už desítky tisíc lidí

  Prosazování elektromobility má negativní projevy na zaměstnanost v německém automobilovém průmyslu, všímá si ekonomický deník Financial Times. V posledních letech výrazně klesl počet dodavatelů nejvyšší úrovně, tzv. Tier 1, v důsledku čehož přišlo o práci zhruba třicet tisíc zaměstnanců ve výrobě automobilových komponent. Celkově se obor automotive zbavil za stejné období víc než šedesáti tisíc lidí. Propouštění se nevyhýbá ani nadnárodním koncernům, jako je Bosch (firma minulý týden oznámila propuštění zhruba 1200 pracovníků ve vývoji automobilové elektroniky) nebo ZF Friedrichshafen – renomovaný výrobce převodovek a dalších automobilových dílů plánuje zrušit 12 tisíc pracovních míst v následujících šesti letech. Na českém trhu je zatím situace jiná, ovšem jenom díky produkci automobilů s tradičními motory, upozorňuje ekonom z ČSOB Jan Bureš pro iDnes.cz.

 • Na Fakultě strojní VŠB mají nově technologii laserového navařování kovu

  Laser Metal Deposition (LMD), tedy nanášení laserem taveného kovového prášku, patří mezi aditivní technologie. Oproti jiným metodám 3D tisku, jako Selective Laser Melting (SLM), kterou na škole také mají, nabízí LMD možnost tisku větších dílců, limitem je jen dosah robotického ramene. Vynikající je u této metody také materiálová kvalita, protože prášek se taví ještě před dopadem na povrch dílce a díky tomu vzniká plně kovová vazba mezi vrstvami.

  „Už teď je zařízení zapojeno ve dvou výzkumných projektech Národního centra kompetence. Studenti se s ním setkají zejména v magisterském studiu, a to od přípravy matematických modelů až po samotnou výrobu,“ říká profesor Ivo Hlavatý z Katedry mechanické technologie.

  Foto: Katedra mechanické technologie VŠB
 • Škoda Auto ve Vrchlabí zavádí při plném provozu zásadní transformaci logistiky

  Zdroj: Škoda Auto

  Logistika byla ve vrchlabském závodě řízena řadou dílčích systémů. Mezi nimi vznikal prostor pro chyby, navíc bylo složité je všechny udržovat. Celá logistika závodu nyní přešla pod jednotné řízení ONE Log využívající platformu SAP. Tato výrazná změna v IT sféře závodu probíhá při standardním provozu. V současnosti zvyšuje zásadním způsobem efektivitu a flexibilitu logistiky, do budoucna je důležitým stavebním kamenem pro digitalizaci celého závodu.

Zobrazit nejnovější