Rychlý přehled

 • Zákaznické dny TAJMAC-ZPS: Do strojírenské události roku zbývá pár dnů

  Termín konání oblíbených zákaznických dnů společnosti TAJMAC-ZPS, letos připadl na čtvrtek 18. a pátek 19. 4. 2024. Do zahájení akce tak zbývá už jen pár dnů. Registraci je pak možné provést do 17. 4., přes formulář www.tajmac-zps.cz/navratka-zd2024. Všichni návštěvníci se můžou těšit na pestrý program, přehlídku nejnovějších trendů a produktů pro strojírenské a průmyslové provozy, které zde představí zhruba sedmdesát spoluvystvovatelů. Scházet nebudou organizované prohlídky firmy, včetně slévárny, která je každý rok skutečně velkým tahákem. Pro odbornou veřejnost pak bude opět připravena soutěž o hodnotné ceny. Ucelený program celé akce najdete na stránkách www.tajmac-zps.cz a určitě vás přesvědčí o tom, že termín letošních zákaznických dnů stojí za zápis do vašich nabitých diářů a samozřejmě i výlet do Zlína.

 • Osud společnosti ČKD Blansko Holding zpečetil ruský akcionář

  Strojírenský podnik, jehož výrobky kdysi putovaly do celého světa čelí masivním ekonomickým problémům. Tradiční výrobce vodních turbín dluží dle dostupných zdrojů 300 milionů korun a míří do úpadku. Jediným akcionářem společnosti ČKD Blansko Holding je ruský Ťažmaš. Poslední kapkou se tak staly mezinárodní sankce ohledně válečného konfliktu na Ukrajině a zmrazení akcií. O věhlasu blanenských strojíren a umu zdejších strojařů už se tak další generace budou pravděpodobně dozvídat jen díky vzpomínkám pamětníků a četným úspěchům, které jsou vepsány do historie českého průmyslu.

 • 3,6 metrů dlouhý 3D tištěný kovový díl vyřešil v USA provoz zdymydla

  Inženýrské sbory americké armády (USACE) se stále větší oblibou využívají 3D tisk. V březnu nainstalovali nový systém pro zadržování lodí na klíčovém Poeově zdymydle nedaleko Detroitu, který obsahuje i aditivně vyrobený kovový díl. Ten měří 3,6 metrů a jde o největší 3D tištěný díl využitý v USA ve stavební infrastruktuře. Důležitost hladkého provozu na zdymydle je pro američany strategická, protože se přes něj dopravuje železná ruda.

  Foto: Courtesy Asset
 • Tatra Trucks investuje do nových technologií i konstrukce

  Legendární automobilka Tatra započala rozsáhlou sérii investic do technologického vybavení. Nově pořízené špičkové technologie, které umožní zefektivnit výrobní procesy a navýšit produkci až na 2 500 vozů, představují investici ve výši 700 milionů korun. Kopřivnická automobilka nastartovala restrukturalizační procesy ve více oblastech. Aktuálně se tak poohlíží i po nových pracovnících pro oddělení vývoje a konstrukce. Novou konstrukční kancelář proto Tatra již otevřela v Brně a další plánuje v Ostravě.

  Foto: Tatra
 • Od 20. března platí povinnost mít zákaz reexportu do Ruska přímo ve smlouvě

  Od 20. března 2024 platí pro vývozce z Evropské unie (EU) povinnost mít při prodeji průmyslových technologií smluvně podchycený zákaz reexportu tohoto zboží do Ruska. Současně musí vývozci usazení v EU zajistit, aby příslušná smlouva obsahovala přiměřené prostředky nápravy v případě nežádoucího reexportu do Ruska. Další podrobnosti, a především seznam zboží a technologií, kterých se zákaz týká, najdete na stránkách ministerstva.

Zobrazit nejnovější