Prohlédněte si vizualizaci sochy Marie Terezie, na níž pracovali odborníci z CIIRC

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 28. října 2020

Při příležitosti odhalení sochy jediné vládnoucí ženy na českém trůně – Marie Terezie vznikl i 3D model tohoto díla. Vizualizace vznikla ve spolupráci s Centrem pro digitalizaci a vzdělávací technologie (CEDET) při CIIRC ČVUT. Hlavními autory 3D vizualizace jsou bratři Michal Kotek a Martin Kotek. Autorem pomníku jsou sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa.

Inzerce

Moderní pojetí pomníku, který stojí v Praze na Hradčanech, si zaslouží ocenění. Veřejný prostor je příliš vzácný, než abychom jej zahlcovali banalitami. Autor sochy Jan Kovářík, přibližuje svůj závěr: „Chtěli jsme vyzdvihnout čirou esenci toho, co je spojováno s velkou panovnicí: vznešená přítomnost, vysoké postavení a závažné společenské poslání. To vše v přísně tvarově redukovaném, avšak výstižném pojetí. Věřím, že jsme dosáhli nadčasového archetypu, který je schopen promlouvat k lidem v širších souvislostech.“

Techniky bude jistě zajímat, že socha je vyrobena ze speciální polymerní směsi, navíc s ochranným povrchovým nátěrem před graffiti, váží sedm tun a měří přibližně pět a půl metru. 

Vizualizaci si můžete prohlédnout níže, slovem ji doprovodil Petr Štěpánek.

Další článek: Doosan Škoda Power udržuje turbíny prakticky po celém světě