Jsme největší strojírenský web
Oslavte s námi víc než 142 tisíc návštěv a 752 tisíc zobrazených stránek za měsíc leden! Máme pro vás dárek...

Prusa Research rozdá desítky tisíc ochranných štítů pro lékaře, vyrábí je na 3D tiskárnách

Firemní aktuality vydáno dne 23. března 2020

Nejen šicí stroje, ale i 3D tiskárny se zapojily do boje proti koronaviru. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a vybranými lékaři testuje společnost Prusa Research vytištěné ochranné štíty. O štíty mohou nyní žádat nemocnice, praktičtí lékaři, dentisté, lékárny a další přes webový formulář - dostanou je zdarma.

Lékaři nebo další profesionálové, kteří trpí nedostatkem pomůcek a chtějí se zapojit do testování, se mohou přihlásit na stránce www.prusa3d.cz/covid19 napřímo. V jednoduchém formuláři vyplní svůj požadavek a Prusa Research jim následně štíty zdarma doručí. Firma takto plánuje rozdat desítky tisíc kusů a zapojit do procesu i dobrovolníky z řad 3D tiskařů.


Během pouhých tří dnů prošel projekt od fáze prvního návrhu přes prototypy až po sériově vyráběnou verzi. Vše přitom vzniká ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a na testování se podílejí lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a celá řada soukromých ambulancí, zejména dentistů.

Hodnota materiálu na jeden štít se pohybuje kolem 20 korun a z hygienických důvodů jsou považovány za jednorázové. Určitou část svých výrobních kapacit vyhradí Prusa Research pro potřeby Ministerstva zdravotnictví.

Na 3D tiskové farmě, která je s 500 tiskárnami největší na světě, se i při alokování pouhé pětiny tiskáren na tisk štítů podaří vyrobit 800 kusů denně. „Momentálně řešíme další optimalizace a počítám, že se brzy dostaneme na 2 000 kusů denně,” říká CEO firmy Josef Průša. Výroba štítů probíhá paralelně s normální produkcí 3D tiskáren.

Akutní nedostatek ochranných pomůcek aktivizoval také komunitu 3D tiskařů, kteří se rozhodli v současné situaci využít své domácí i firemní 3D tiskárny a poskytnout pomoc. Část z těchto dobrovolníků je zapojena i do technologické pracovní skupiny Covid19CZ, ve které nápad na výrobu štítů vznikl.

„Idea spočívá v tom, že všechny potřebné návody a postupy zveřejníme na internetu a 3D tiskařská komunita pak bude moct nabídnout výrobu štítů lokálně těm nejpotřebnějším,” pokračuje Průša. V praxi by to mohlo vypadat tak, že se komunita tiskařů domluví s místním praktickým doktorem nebo zubařem a začne mu štíty dodávat. Takový systém může fungovat po celém světě. „Už nyní nás kontaktují profesionálové z některých států USA, z Velké Británie nebo Bulharska,” říká Josef Průša.

Velkou výzvou takové produkce je sterilnost výrobního prostředí. Prusa Research vyrábí štíty s vysokými nároky na sterilitu. „Výrobci musí otevřeně sdělovat, v jakých podmínkách pomůcka vznikala a konzultovat s lékařem minimalizaci rizika. I my doporučujeme štít před použitím důkladně sterilizovat ověřeným virucidním přípravkem nebo ho po vyrobení nechat minimálně 90 hodin bez kontaktu s okolním prostředím. Bylo by tragické v dobré víře situaci zhoršit,” doplňuje Průša.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.