R-EMENDO: Tiché a flexibilní nástroje pro opracování povrchů

SCHUNK Intec s.r.o.
— vydáno 21. listopadu 2023

S pomocí robotů lze mnoho kroků dokončovacích operací provádět přesněji, rychleji a efektivněji. Elektrické odjehlovací vřeteno RCE doplňuje pneumatické nástroje firmy SCHUNK. Jde o energeticky úsporný univerzální nástroj, který si poradí s velkým množstvím obrobků různých tvarů a rozměrů.

Průmyslové opracování povrchů prošlo výrazným vývojem v důsledku stále rostoucích požadavků na kvalitu. Automatizované procesy dnes umožňují odstranit ostré hrany, výčnělky nebo otřepy bez velké námahy, a to i u velmi složitých obrobků. Kvalita povrchových úprav je díky zavedení automatizace konzistentně vyšší, navíc z tohoto vývoje profitují i zaměstnanci. Právě tento druh manuálních operací není pro obsluhu komfortní a často býval příčinou úrazů. Automatizace povrchových úprav přináší výhody pro všechny včetně zákazníků, kteří ocení rovnoměrně očištěné hrany a dokonalé Povrchy. 

Energeticky úsporné a tiché 

S nástroji SCHUNK R-EMENDO mohou roboty kromě manipulace s díly provádět i další úkoly. Dle potřeby je lze připojit prostřednictvím rychlovýměnných systémů SCHUNK. Nové elektrické odjehlovací vřeteno RCE doplňuje stávající portfolio pneumatických nástrojů SCHUNK a nabízí mnohem větší flexibilitu. Energeticky úsporný nástroj pracuje obzvláště tiše a díky nastavitelné rychlosti otáčení až 50 000 ot./min a nastavitelné kontaktní síle si poradí se širokou škálou obrobků. Uživatelé si mohou tyto parametry přizpůsobit tak, aby dosáhli optimálních výsledků následného zpracování. Kompenzační mechanismus navíc vyrovnává tolerance v obrysu obrobku. Kromě odjehlení lze univerzální nástroj použít také pro čisticí, brousicí a lešticí úkoly, což značně rozšiřuje rozsah úkolů, které systém může provádět. Integrovaný proces monitorování poskytuje zpětnou vazbu ohledně zatížení vřetena a rychlosti otáčení. Tím je zajištěno méně odpadu a lepší kvalita výrobků. 

Roboty mohou dělat obojí: zakládání a obrábění 

Roboticky asistované opracování má velký potenciál, který byl dosud prakticky nevyužit. Firmy, které již používají roboty k manipulačním úkolům, mohou pokročit dále a využít roboty i pro dokončovací úlohy. Tyto práce mohou plynule navazovat na obráběcí proces ve stroji. Zatímco běží obrábění, paralelně již probíhají i povrchové úpravy. To znamená, že se doba výroby a výrobní náklady na obrobky výrazně snižují, a to s poměrně nízkým objemem investic a rychlou návratností. Se správnými nástroji jednoduše nestojí nic v cestě přechodu na automatizovaný proces. Maximální využití robotizovaných operací zajistí správné nastavení všech kroků, pokud máte zájem o odbornou pomoc, obraťte se na zástupce firmy SCHUNK v České republice. 

Další článek: Dopravníkové systémy Bosch Rexroth vám zkrátí cestu k úspěchu