Ředitel Kovosvitu chce získat nové trhy v Evropě

Redakce Redakce
— vydáno 26. září 2016

Generální ředitel zadlužené strojírenské firmy Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí Filip Winkelhofer chce ve firmě udržet klíčové zaměstnance, posílit pozici na domácím trhu a expandovat na trhy mimo Ruskou federaci. Winkelhofer z ředitelské funkce odstoupil zhruba v polovině srpna po návratu z celozávodní dovolené, tehdy firma neměla na výplaty. Do čela firmy ho v pondělí vrátil nový majitel Kovosvitu zbrojař Jaroslav Strnad.

"Ruský trh opustit nehodláme, je velmi významný, ale je třeba zajistit, aby obchodování s ruskými zákazníky mělo solidní základy a bylo pro Kovosvit MAS ekonomicky výhodné," uvedl Winkelhofer na dotaz ČTK na směřování firmy. Kovosvit chce také posílit pozici na trzích ve střední Evropě, konkrétně v Polsku, kde má dceřinou společnost s aktivním a rostoucím obchodním týmem i servisním zázemím pro tamní zákazníky. "Potenciál je i na trzích západní Evropy, a to včetně sousedního Německa, a na Balkánu," uvedl Winkelhofer. 

"I když v současnosti nejsme součástí skupiny Czechoslovak Group, díky tomu, že máme společného majitele, můžou vzniknout synergické projekty s jejími členy a také nám může pomáhat proniknout na nové trhy," uvedl Winkelhofer. 

Dodal, že ve firmě udělá personální audit, zřejmě propustí několik zaměstnanců z administrativy a posílí obchodní tým. "Jeho důležitost bude stoupat. V tuto chvíli je podstatné udržet současné klíčové zaměstnance. Někteří z nich jsou z rodin, které pracují v Kovosvitu několik generací a mají k němu srdeční vztah," uvedl Winkelhofer. 

"Já a kolegyně finanční ředitelka jsme se v srpnu rozhodli odejít v důsledku zásadního nesouhlasu se strategií bývalého vlastníka a z toho vyplývající nemožnosti plnit jeho pokyny," uvedl Winkelhofer. Vztahy s ruským partnerem řešil podle Winkelhofera manažersky bývalý vlastník František Komárek osobně a na svou zodpovědnost. "Výkonný management Kovosvit MAS v ČR o nich informován nebyl. Nemohl a nechtěl tedy za ně nést ani symbolickou odpovědnost," dodal. 

Strnadova společnost Industry Innovation oznámila koupi firmy Kovosvit 16. září. Spekulovalo se ale o tom, že Kovosvit MAS převezme finanční skupina Nordic Investors, která již zadlužené firmě půjčila na výplaty. 

Kovosvit má tradici ve výrobě obráběcích strojů, v roce 1939 firmu založil Tomáš Baťa. Firma je dnes lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích strojů v Česku a jedním ze šesti světových producentů hi-tech technologií. 

V roce 2015 klesly tržby společnosti zhruba o 15 procent na 2,025 miliardy korun; zhruba 66 procent z celkového objemu zakázek Kovosvitu MAS směřuje do zahraničí.

Další článek: Strojírenský veletrh v Brně bude největší za posledních osm let