Strojírenský veletrh v Brně bude největší za posledních osm let

Redakce Redakce
— vydáno 30. září 2016

Na Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV), který v pondělí začne v Brně, přijede letos 1700 vystavovatelských firem z 35 zemí. Polovina vystavovatelů tak bude ze zahraničí. Největší zájem je tradičně z Německa, partnerskou zemí ale letos bude Čína. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli organizátoři z Veletrhů Brno. Veletrh má být největší za posledních osm let.

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) uvedl, že veletržnictví je jeden ze segmentů, který chce dál město rozvíjet. Brno má od letoška většinový podíl v podniku Veletrhy Brno, do konce roku chce vykoupit posledních pět procent akcií a získat 100 procent ve firmě. 

Sudé ročníky strojírenských veletrhů jsou tradičně bohatší, protože se v jediném termínu konají rovněž specializované veletrhy IMT, slévárenský FOND-EX, veletrh svařovací techniky WELDING, PLASTEX a PROFINTECH. Loni veletrh navštívilo 75.239 lidí, zhruba desetina byla ze zahraničí. Letos organizátoři očekávají ještě větší účast. Tradičně největší zájem bývá o kovoobráběcí stroje. 

Podle generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše bude letošní strojírenský veletrh nejsilnější od roku 2008. Obor je podle něj na vzestupu i v jiných zemích. Podle něj firmy už tolik nešetří na marketingu. Zmínil, že na veletrhu budou i tradiční vystavovatelé, kteří jsou nyní ve velkých problémech jako Kovosvit nebo Vítkovice. 

Partnerskou zemí veletrhu je letos Čína. Do Brna se z této země chystá více než 150 firem, což je rekordní číslo. Zaberou dva pavilony H a A1, což je téměř 3000 metrů čtverečních výstavní plochy. V takovémto rozsahu se čínské firmy doposud účastnily především průmyslového veletrhu v Hannoveru. 

Čínské firmy jsou v ČR v posledních letech velice aktivní. Například čínská CEFC nedávno dokončila převzetí strojírenského a metalurgického podniku Žďas ve Žďáru nad Sázavou s 2500 zaměstnanci. CEFC na veletrhu v Brně bude vystavovat prostřednictvím Žďasu. 

Z Německa přijede na veletrh 270 firem. "Německo je pro Českou republiku obchodním partnerem číslo jedna. Minulý rok dosáhl objem bilaterálního zahraničního obchodu 75,8 miliardy eur a byl opět rekordní. Třetina z toho připadá na stroje a zařízení a motorová vozidla," uvedl člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory Bernard Bauer. 

Hlavním tématem letošního ročníku byl stejně jako loni vyhlášen Průmysl 4.0 – integrovaný a automatizovaný průmysl, který by měl být nastupující čtvrtou etapou průmyslové revoluce. Na veletrh se chystají nejen odborníci, ale i politici. Již tradičně se v pondělí uskuteční v rotundě pavilonu A sněm Svazu průmyslu ČR za účasti členů vlády. Do Brna přijede i prezident Miloš Zeman.

Další článek: Strojírenským firmám v ČR chybějí kvalifikovaní pracovníci