Rozsáhlé investice ČZ Strakonice

Redakce Redakce
— vydáno 17. ledna 2018

Strakonická strojírenská firma ČZ letos investuje 190 milionů korun, o 106 milionů více než loni. Koupí nová obráběcí centra i nové pece do slévárny litiny. Loňské tržby firma odhaduje na 1,56 miliardy korun.

Export akciové společnosti meziročně vzrostl o čtvrtinu, povedlo se zvýšit i odbyt v Rusku. "Loňský rok hodnotíme jako úspěšný. Oživily se prodeje v zahraničí o 25,8 procenta. Loni nás táhnul export, zejména díky oboru, kam dodáváme turbodmychadla, výroba zemědělských strojů a náklaďáků," řekl mluvčí společnosti Jan Pěnkava. Prodeje firmě John Deere, výrobci zemědělské techniky, která je největším zákazníkem ČZ, vzrostly o 57,5 procenta. Nejvíc firma vyváží do Ruska, kde stoupl odbyt o 16 procent, firma tam ale musela dočasně zlevnit. "Je tam obrovská konkurence ze strany Číny a domácích výrobců," řekl mluvčí. Loni firma investovala 84 milionů do technologií divize Auto, slévárna hliníku bude mít nový stroj za 16 milionů, zvýší kapacitu nástrojárny.

Divize Auto koupí nová obráběcí centra, divize turbodmychadel druhý pětiosý obráběcí stroj na výrobu frézovaných kol. Ve slévárně litiny budou nové pece v ceně přes 20 milionů, šetrnější k životnímu prostředí, nynější jsou již více poruchové. Slévárna hliníku získá nový tlakový lis.

Další článek: Výroba nového SUV Karoq také v Mladé Boleslavi