S firmou KOPTA bude vaše automatizace kompletní

Firemní aktuality KOPTA, s.r.o.
— vydáno 24. listopadu 2023

Firma KOPTA z Hradce Králové je letitým a spolehlivým partnerem nástrojáren a výrobních podniků v oblasti automatizace strojírenské výroby. V její nabídce najdete nejen pestrý výběr moderních komponent, z nichž se tyto automatické celky skládají, ale i upínací techniku pro oblast pneumatických i ručních upínačů.

V segmentech strojírenství a automatizace se firma KOPTA pohybuje již více než 25 let. Nosným programem nabídky jsou prvky a technologie od firem patřících do skupiny TÜNKERS, kterou na českém trhu společnost KOPTA úspěšně zastupuje. Každý, kdo se v této oblasti orientuje, ví, že se jedná o prvotřídní upínací techniku, a to jak v segmentu pneumatických, tak i ručních upínačů. Firma KOPTA však svým zákazníkům nabízí mnohem víc.

Značka TÜNKERS nejsou jen upínače 

Ověřenou kompetencí firmy KOPTA jsou v mnoha aplikacích segmenty formování a otáčení. Co se týká formování, nabízí zákazníkům ucelenou paletu prvků pro děrování, prostřihování, klinčování a značení. Klinčování v současnosti nabírá na popularitě, protože představuje zajímavou a ekonomickou alternativu k bodovému svařování. Pro oblast děrování/prostřihování není výjimkou, že se v jednom pracovním kroku vytváří více otvorů, například čtyři až pět otvorů různých průměrů i tvarů. Pro otáčení a polohování jsou určené produkty s označením EXPERT-TÜNKERS. Jedná se o paletu otočných stolů, ať již s pevným dělením, či volně programovatelných. Zajímavou variantu představuje otočný stůl velkého průměru, jenž umožňuje umístění robotu uprostřed polohovatelných přípravků. Další nástavba na otočném stole umožňuje i výškové ustavení přípravku. Tyto otočné stoly najdou v automatizaci uplatnění například při výměně palet s přípravky, což usnadňuje konstrukci robotických buněk pro více výrobků. 

Manipulace je nedílnou součástí automatizace 

Bez kvalitní a spolehlivé manipulace by jakákoliv automatizace byla v podstatě nemyslitelná. V produktové skupině GREIFERY nabízí firma KOPTA zákaznická řešení pro manipulaci s díly v rámci automatizovaných výrobních procesů. Související produktovou skupinou je pak pozicování, které je v nabídce zastoupeno ucelenou škálou prvků, jako jsou naklápěcí jednotky, lineární vedení, válce pro vysouvání centrovacích kolíků a centrování kruhových dílů. Tyto produkty jsou dále doplněny o keramické pozicovací kolíky od firmy DOCERAM, které svou životností výrazně překonávají klasické kolíky z nástrojové oceli. 

Podpora svařování je silnou stránkou firmy KOPTA 

Také v oblastech svařování a lepení má společnost KOPTA co nabídnout. Na základě přesných specifikací poskytuje svařovací kleště, a to jak stacionární, tak i robotické. V oboru svařování i nanášení lepidel pak společnost TÜNKERS posílila svou kompetenci převzetím firmy NIMAK do své skupiny a stávající produktová nabídka reprezentovaná značkou HELU Schweisstechnik tak byla nově začleněna pod NIMAK. Pod touto značku nadále patří také systémy pro nanášení lepidel, těsnicích hmot a dalších materiálů. Bodového svařování v sériové výrobě se pochopitelně dotýká i problematika výměny a úpravy čepiček elektrod. V tomto segmentu pak firma KOPTA svým zákazníkům nabízí frézky a výměnné systémy čepiček od firmy BRÄUER Systemtechnik. 

Obliba automatických vozíků AGV stoupá 

Relativně novou produktovou skupinou jsou u TÜNKERS automatické vozíky AGV, které však své kvality již nyní prokazují u předních výrobců automobilů jako je Volkswagen, General Motors nebo Mercedes. Vozíky AGV doplňují dopravníkové a akumulační systémy od TÜNKERS, které zástupci firmy KOPTA umí integrovat do dopravníkových systémů. Výhodou je možnost přerušení dopravníku, například u průjezdné komunikace, bez potřeby manipulace s přepravovaným dílem. 

Upínače řady UP a U pro práci s plechem 

V nabídce firmy KOPTA najdete nově i moderní upínače řady UP. Tyto upínače umožňují bez výměny „konturštyku“ upínat rozdílné síly plechu. Upínače řady U pak zvládnou snížit spotřebu stlačeného vzduchu o celých 30 %. Vedle produktů od dříve zmíněných partnerů TÜNKERS, DOCERAM a Bräuer Systemtechnik firma KOPTA dodává i světlotěsné kabiny pro laserové svařování od firmy IPM Elektromatic, jež mohou být až do výkonu laseru 8 kW postaveny jako pasivní. Od stejného výrobce pochází i ucelená řada bezpečnostních bran a oken. Ať už požadujete bránu posuvnou, teleskopickou, nebo rolovací, nabídka vždy obsahuje odpovídající řešení. Kompletní přehled o rozsáhlé nabídce firmy KOPTA získáte návštěvou e-shopu www.upinace.eu

Další článek: Velkoformátový 3D tisk plastů dostupný v ČR