Jsme největší strojírenský web
Oslavte s námi víc než 142 tisíc návštěv a 752 tisíc zobrazených stránek za měsíc leden! Máme pro vás dárek...

Šest trendů, které budou určovat budoucnost logistiky

Atilla Dsupin, Eurowag vydáno dne 22. dubna 2021

Svět se změnil, může za to pandemie covid-19 a také Brexit, dříve otevřené cesty jsou nyní komplikovanější. To vede k transformaci místní i mezinárodní přepravy. Atilla Dsupin, ředitel energetické divize společnosti Eurowag, a jeho tým popsali nejvýznamnější trendy, které ovlivní budoucnost logistického průmyslu.

Digitalizace

Pandemie koronaviru urychlila digitalizaci téměř všech oblastí pracovního i soukromého života. Práce a výuka na dálku, online meetingy, elektronická administrativa – to jsou jen některé z nejvýraznějších změn, které do našich životů vnesla pandemie. Digitalizace logistiky je však složitější proces. Digitální platformy pro administrativu přepravy, systémy pro sledování průběhu doručování, telematická řešení – to vše hraje důležitou roli v transformaci přepravních služeb. Na straně poptávky vytvořil strmý nárůst e-commerce tlak na rychlejší a nákladově efektivnější přepravu.

Umělá inteligence

Umělá inteligence (AI) a strojové učení mohou odvětví dopravy otevřít zcela nové obzory. Predikční nástroje založené na umělé inteligenci mohou pomoci při plánování dodavatelského řetězce i při tvorbě ekonomicky efektivnějších provozních modelů. Autonomní vozidla vybavená AI a chytré silniční technologie posouvají rozvoj logistického průmyslu na novu úroveň. Automatizovat navíc lze i řadu administrativních funkcí.

Autonomní vozidla

Každý dnes mluví o samořiditelných automobilech a navzdory několika medializovaným vážným nehodám tyto důležité technologie dosahují velmi slibných výsledků. Autonomní vozidla zvyšují bezpečnost na silnicích a bezpečně doručují zboží díky eliminaci lidských chyb při řízení. Zlepšují efektivitu první a poslední míle, protože mohou fungovat bez přestávky celý den a celou noc. Autonomní vozidla navíc šetří palivo díky sdružování při dálkové přepravě, omezují vznik dopravních zácp a dokáží optimalizovat trasy díky umělé inteligenci. Je nepochybné, že během několika let se i na evropských silnicích začne objevovat více autonomních vozidel.

Internet věcí

Internet věcí (IoT) je síť fyzických zařízení, která získávají a přenáší data přes internet bez lidského zásahu. IoT v logistice zlepšuje přehled o každém kroku v dodavatelském řetězci a zvyšuje efektivitu řízení zásob. Začlenění technologií IoT do logistiky a dodavatelských řetězců přináší úspory, transparentnost a okamžitý přehled o zboží, umožňuje sledovat přepravní a skladovací podmínky a usnadňuje řízení vozového parku.

Analýza dat

Data jsou zlatem 21. století. Čím více dat firma vlastní a dokáže analyzovat, tím úspěšnější bude. Společnost Eurowag tak například zpracovává velké množství dat z více než 100 tisíc telematických jednotek instalovaných do osobních a užitkových vozů. Nově nabízí také dva základní typy zařízení pro sběr dat z elektromobilů. Mezi výhody využití telematiky u elektrických automobilů patří sledování a vyúčtování dobíjecích cyklů na veřejných stanicích, stejně tak jako v práci a v domácnosti.

Čistá mobilita

Na silniční vozidla připadá přibližně 12 % veškerých emisí oxidu uhličitého vznikajících na území EU.1 Po přijetí Zelené dohody pro Evropu a plánu na snižování čistých emisí skleníkových plynů se tématu čisté mobility dostává větší pozornosti. Strategie Eurowagu stále intenzivněji směřuje k čisté mobilitě. V roce 2019 Eurowag zřídil divizi pro elektromobilitu a alternativní paliva. Proces zavádění čisté mobility je nezastavitelný – připojuje se k němu stále více automobilových výrobců a poskytovatelů služeb.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.