Společnost Arcadis CZ získala na Slovensku zakázku za 23 milionu korun

Redakce Redakce
— vydáno 17. října 2016

Společnost Arcadis CZ získala na Slovensku zakázku v hodnotě 867.702 eur (23,4 milionu korun) na sanaci skalního masivu nad důležitým silničním tahem u Žiliny. Pražská firma prostřednictvím své slovenské pobočky uspěla s nejnižší cenou v tendru, do kterého se přihlásili dohromady čtyři zájemci. ČTK o tom informovalo slovenské ministerstvo životního prostředí, které s vítězem soutěže již podepsalo smlouvu.

Nestabilní skalní masiv ohrožuje bezpečnost silničního provozu u obce Strečno na frekventovaném tahu od Žiliny směrem na východní Slovensko. V kritickém úseku již v roce 2007 spadl kámen na projíždějící auto, ve kterém seděla mladá Češka. Dívka zraněním podlehla. Na svahu byly již dříve vybudovány sítě a bariéry. 

Firma Arcadis CZ má v rámci zakázky například odstranit vegetaci na problémových místech skalních stěn, která zhoršuje jejich stabilitu. Následně dojde k sanaci trhlin a dutin masivu, a to vyplněním maltou a kamenivem. Uvolněné skalní bloky budou ukotveny, celý masiv na vybraných místech bude opatřen ocelovými sítěmi a skalní převis podepřen železobetonovou konstrukcí. 

Podle dřívějších informací by si práce měly vyžádat i vyloučení dopravy o vybraných víkendech. Motoristé by tak museli využít objížďkové trasy, což by jízdu prodloužilo. Dopravě na zmiňované silnici uleví až nový úsek dálnice s nejdelším tunelem na Slovensku, který byl být dostaven v roce 2019.

Další článek: Společnosti Panasonic a Tesla budou spolupracovat při výrobě solárních článků