Spolehlivý a zkušený distributor nástrojů je důležitou součástí úspěchu zákazníka

WALTER CZ s.r.o.
— vydáno 27. března 2023

Nástroje Sváda a Kůst, jako autorizovaný distributor nástrojů Walter, který v názvu firmy přiznává jména svých zakladatelů, od samého počátku vsází na prvotřídní znalost produktů a odborné zkušenosti, díky nimž zákazníkům pomáhá zvyšovat výkonnost výroby za současného snižování nákladů.

Inzerce

Příjemné prostředí, v němž je kladen důraz na detail i preciznost, a k tomu velmi přátelská, až rodinná atmosféra: náš první letošní výjezd za rozhovorem snad nemohl dopadnout lépe. Setkání s Jiřím Svádou a Václavem Kůstem potvrdilo nepsané pravidlo, že jakákoliv cesta za úspěchem začíná stanovením jasného cíle, uspořádáním hodnot a dlouhodobou vizí. Zda se bude jednat o cestu úspěšnou pak závisí především na píli každého jedince a jeho ochotě obětovat jí kus svého života. V případě pánů Svády a Kůsta však sehrál svoji nemalou roli i osud, který je pevně spojil se značkou Walter.

Za všechno může čas

Jiří Sváda zakládal svoji společnost jako vystudovaný a již velmi zkušený strojař, který pracoval na pozicích obráběče kovů a seřizovače, technologa obrábění i obchodního zástupce prémiových nástrojářských značek. Na všech těchto místech získával a usilovně rozvíjel své dovednosti. Jeho velkou devízou je proto znalost výrobního procesu od A do Z, což mu pomáhá se maximálně vcítit do potřeb svých zákazníků a správně vyhodnotit jejich požadavky. Dlouhodobá spolupráce s firmou Walter CZ se však pro něho stala osudovou hned ze dvou důvodů: do sebemenších detailů se seznámil s jejími nástroji, na které nedá dopustit, a poznal zde i svého budoucího obchodního partnera Václava Kůsta, jenž pro Walter CZ pracoval jako obchodní zástupce a později obchodní ředitel. Jiří Sváda k tomu dodává: „Václav se k nám přidal před třemi lety a toto spojení hodnotím jako jedno z mých nejlepších životních rozhodnutí. Z Walter CZ jsme se dobře znali, věděli jsme o našich kvalitách i znalostech v daných technologiích. V roce 2020 jsme se proto rozhodli spojit síly. Za poslední tři roky udělala naše firma obrovský pokrok, stále se těšíme ze skvělé spolupráce a hrdě můžeme říct, že se nám daří dobře. Práce pro Walter CZ byla pro nás oba tou nejlepší školou a těší nás, že se nyní můžeme jistým způsobem revanšovat prostřednictvím prodeje jejich nástrojů. Nástroje německé značky Walter jsou stěžejním segmentem naší nabídky a pevně si za nimi stojíme. Víme, z jakého pochází prostředí a jakých výkonů jsme s těmito nástroji schopni dosáhnout. Co bych ale velmi rád vypíchnul, je naprosto jedinečná obchodní podpora ze strany Walter CZ. Velmi si této péče vážíme a jsme přesvědčeni, že jistota a stabilita, jichž se nám v tomto směru jako distributorovi dostává, mají velký podíl na našem celkovém úspěchu. I díky této fungující spolupráci a masivní podpoře nás tato práce velmi baví a jsme schopni jí věnovat mnoho času. Zákazníkům chceme být maximálně k dispozici, neboť právě oni jsou pro nás na prvním místě.“

Od automotive po energetiku

Firma Nástroje Sváda a Kůst aktuálně zaměstnává devět pracovníků a aktivní prodej je pokryt čtyřmi regionálními prodejci, jejichž řady by majitelé v dohledné době rádi rozšířili. Většinu odběratelů tvoří menší a střední podniky, které pro distributory představují velmi zajímavé odbytiště. Aktuálně zde pečují zhruba o osm desítek firem v širokém spektru působnosti: od automotive přes energetiku až po zbrojní průmysl, kde poptávka v dnešní době bohužel stoupá. Prodejní pilíř pak tvoří nástroje pro frézování, vrtání a závitování kovů.

Dobře zvolené produkty vás posunou vpřed

Prodej a distribuce nástrojů však zdaleka není jedinou náplní činnosti firmy Nástroje Sváda a Kůst. Tým zkušených strojařů nabízí zákazníkům komplexní technologická řešení, která odladí přímo u zákazníka v jeho výrobních podmínkách. Ve spolupráci s dalšími obchodními partnery pokrývají celý výrobní proces, včetně dodávky strojů, přípravků a samozřejmě i odpovídajících nástrojů. Vysoká kvalita všech dodávaných součástí výrobního celku je pak naprosto nezbytná. Významnou roli v celém obchodním modelu sehrávají situace, kdy zákazník řeší velmi specifický problém, má nastavenou technologii a je přesvědčen, že s ní dosahuje maximálního výkonu. Jiří Sváda k tomu dodává: „Díky bohatým zkušenostem jsme schopni relativně rychle odhalit případné nedostatky, jež zbytečně brzdí a prodražují výrobu. Všichni jsme technicky založení lidé, kteří postupují krůček po krůčku a pečlivě sledují a vyhodnocují každou technologickou fázi. Stává se, že během jednání se zákazníkem narazíme na velmi podobná řešení a víme, že jsme jinde dokázali navrhnout lepší variantu, kde se, i díky správně zvoleným nástrojům, podařilo dosáhnout minimálně 15% úspory nákladů. Jsme rádi, že jednotlivé firmy se o takovou zkušenost podělí a doporučí nás. Osobní vazby a dobré reference jsou k nezaplacení. Ovšem takové vazby se budují léta a víte, jak to chodí: zásluhy vidět nejsou, zatímco průšvihy se objeví hned a jen tak se na ně nezapomíná.“

Nástroje pro speciální aplikace

Po nástrojích historicky prověřeného evropského výrobce, jakým firma Walter rozhodně je, sahají pánové Sváda i Kůst velmi rádi a pochvalují si i spolupráci v oblasti speciálních nástrojů, které aktuálně představují 30% podíl jejich prodeje. „Osobně zastávám názor, že zkušený technik se pozná podle toho, že takové vysoce přesné a drahé nástroje vytvořené na zakázku umí aplikovat, přičemž, aby je vůbec mohl nabízet a jedním nástrojem zvládl nahradit řadu dalších, musí už mít velmi dobré znalosti,“ upřesňuje Jiří Sváda.

Výroba musí jet nepřetržitě

Společnost Nástroje Sváda a Kůst drží vlastní skladové zásoby a nabízí kompletní servis pro vybavení strojů a dílen. Zákazníkům tak odpadávají starosti s prostoji způsobenými například opožděnou dodávkou nástrojů. Složitá doprava a vzrůstající ceny dopravců jsou tak jedním z mnoha důvodů, proč si i zde cení spolupráce s evropským výrobcem. Dodací termíny firmy Walter jsou do druhého dne, a pokud je tomu jinak, je to spojeno s nějakou rozsáhlejší krizí. Nicméně s výmluvou „není to skladem, nemůžeme sloužit“ se ani tak v případě pánů Svády a Kůsta určitě nesetkáte. „Zákazníkovi je vždy potřeba nabídnout adekvátní řešení, na tom stavíme fungování naší firmy. Všichni ještě máme v paměti problémy s dopravou v době covidu a kdo přepravu řeší, ví, že to není žádná sláva ani dnes. Díky tomu, že držíme skladové zásoby, se nám vždy dařilo dodávat objednané produkty včas,“ doplňuje Václav Kůst a dává nám tak skvělou příležitost zjistit více i o stále oblíbenějších výdejních automatech.

Chytré nástrojové hospodářství

Pořízení výdejního automatu je pro firmu zpočátku velkou finanční zátěží. Je proto nezbytné mít jasnou představu o tom, co přesně od výdejního automatu očekává, a je velmi důležité umět se na jeho pořízení podívat v širším úhlu. Automat na nástroje vám dokáže zajistit nejen plynulou spotřebu nástrojů, ale zvládne i sledovat a vyhodnocovat průběh výroby. „Pro nás jako dodavatele tzv. Toolboxů určitě není primárním zájmem vytlačit konkurenci. My především sledujeme tok nástrojů, neboť tak získáme představu o tom, jaké zboží je nejvíce spotřebováváno. Přirozeně nás zajímá, proč tomu tak u některých aplikací je, když se naše zkušenosti opírají o jiná fakta a čísla. Až v tomto okamžiku přichází na řadu nabídka jiného řešení. A ano, to může být zpočátku dražší, nicméně v celkovém kontextu firmě ušetří nemalé finance,“ upřesňuje Jiří Sváda. Doplňování nástrojů do automatu je plynulé. Firma Nástroje Sváda a Kůst nabízí ve většině svých toolboxů obráběcí nástroje, ale zvládají dodat i ochranné pracovní pomůcky, spotřební náhradní díly, různá brusiva a jiný sortiment, který zákazník požaduje. V takovém případě dosahuje efektivita toolboxu svého maxima.

Nejúspěšnější produkty Walteru

Historicky je firma Walter celosvětově silným dodavatelem destičkových nástrojů pro frézování. Díky spojení s výrobci Titex a Prototyp se nabídka rozšířila o špičkové monolitní nástroje pro řezání, tváření a frézování závitů. Nástroje Walter jsou používány v těch nejnáročnějších provozech leteckého, kosmického a automobilového průmyslu. Zajímalo nás, jaké nástroje jsou top produkty pro zkušené distributory této značky.

Jiří Sváda: „Za absolutní špičku považuji nástroje pro hluboké vrtání. I díky vlastním zkušenostem si v této oblasti velmi věřím a vím, že zákazníkovi vždy nabídnu to nejlepší. Celkově má Walter v oblasti vrtání obrovský přínos. S tím je spojené závitování, řezání a tváření závitů. V těchto oblastech půjdu rád do souboje s jakoukoliv konkurenční firmou, protože tyto nástroje mám hodně pod palcem, znám jejich možnosti a vím, že jsou ve všech ohledech skutečně velmi kvalitní.“ Václav Kůst: „Mně nezbývá nic jiného, než s kolegou souhlasit. V rámci tváření závitů jsme s nástroji Walter pomohli mnoha zákazníkům. Velmi dobré zkušenosti máme i s CBN nástroji pro opracování těžko obrobitelných materiálů. Zde hovoříme o velmi sofistikovaných produktech, které jsou drahé ale velmi výkonné a nabídnou dlouhou životnost.“

Specialistů není nikdy dost

Každá mince má však dvě strany a pokud nás zajímaly top produkty, byli jsme přirozeně zvědaví i na to, zda má Walter nějaké rezervy. „Uvítali bychom ještě více technických specialistů, kteří by měli skutečně hluboké znalosti o jednotlivých produktech a technická podpora by tak byla ještě výraznější. Každý by měl na starost danou řadu produktů, byl s nimi maximálně obeznámen a uměl je dokonale integrovat do výroby. My velice rádi používáme nové technologie, které Walter pravidelně dodává na trh. Můžete nám věřit, že je vždy velmi pečlivě vyzkoušíme. Překonají-li léty prověřené stálice, máme z toho samozřejmě velkou radost. S vedením firmy Walter CZ však můžeme otevřeně řešit všechny naše připomínky či náměty a vždy společně hledáme řešení, jak se dostat na maximum možného. Věřím proto, že tato moje odpověď je nezaskočí. A vidíte, i těchto vzájemně inspirativních setkání by mohlo být ještě víc,“ říká s úsměvem Jiří Sváda.

Budoucnost patří spolupráci

Společnost Nástroje Sváda a Kůst jednoznačně vidí svoji budoucnost v další úspěšné spolupráci se společností Walter CZ. Aktuálně se její zástupci blíže seznamují s novým prostředím robotizace, kde ve spolupráci se svými partnery řeší první zajímavé aplikace. S velkou vervou se pak snaží co nejvíce motivovat i mladou generaci strojařů, pro které připravují zajímavé exkurze a nabízí i odborné praxe v moderních provozech. Odborná školení jsou k dispozici i začínajícím i zkušenějším pracovníkům.

V hledáčku jsou pak nováčci na pozice obchodních zástupců pro oblast Moravy, kde se firmě otevírají zajímavé možnosti. „A pokud můžu mluvit za sebe, tak se velmi těším, až Václavovi předám pomyslné žezlo a s ním spojené provozní starosti s vedením firmy a sám se jako aktivní důchodce budu věnovat už jen těm tzv. strojařským špekům a nejvěrnějším partnerům,“ uzavírá naše setkání poněkud zasněně Jiří Sváda.

Další článek: CERATIZIT přináší inovace pro lepší obrábění a upínání obrobků