CERATIZIT přináší inovace pro lepší obrábění a upínání obrobků

CERATIZIT Česká republika s.r.o.
— vydáno 28. března 2023

Společnost CERATIZIT rozjíždí letošní rok na plné obrátky. Pro zákazníky má připravenou řadu inovativních nástrojů pro navýšení flexibility i celkového výkonu výroby. Navíc chystá zajímavé odborné akce i vlastní Open House.

Inzerce

V Technickém centru CERATIZIT ve Velkém Meziříčí byl loňský rok mimořádně úspěšný. Na čtyřiceti akcích se vystřídalo téměř tisíc návštěvníků. Ani v roce 2023 nechce tým CERATIZIT zahálet a opět připravuje zajímavé události pro zákazníky. Těšit se tak můžete na odborné semináře nebo třetí ročník Veletrhu obrábění. Novinkou v letošním kalendáři bude Open House. Zároveň se s odborníky z firmy CERATIZIT budete moci setkat v září na veletrhu EMO. Veškeré informace o plánovaných událostech najdete na webových stránkách cuttingtools.ceratizit.com.

Z důvodu neustálého zdokonalování a rozšiřování portfolia obráběcích nástrojů CERATIZIT vydala v únoru firma doplňkový katalog UP2DATE. Obsahuje novinky, jako flexibilní upínací řešení v podobě PolyClam Verso nebo nové sorty ISO-P vyměnitelných břitových destiček pro multifunkční nástroj EcoCut.

Flexibilní upínací řešení PolyClamp – Verso

Kdo na víceosých strojích musí často měnit výrobu podle různých obrobků, jistě ocení flexibilitu upínání. Díky svému obsáhlému programu produktů pro upínání má CERATIZIT v rukávu vhodné řešení pro jakýkoliv individuální požadavek. I mimořádně složité upínání je díky novému svěráku PolyClamp – Verso velmi snadné.

Snadná manipulace díky systému rychlé výměny čelisti

Vícenásobný svěrák PolyClamp – Verso je flexibilní multitalent. Nezáleží vůbec na tom, zda se musí upínat několik malých obrobků, nebo obrobky, které jsou mimořádně velké. PolyClamp – Verso nezná hranic, co se týká přizpůsobení jakémukoliv nastavení ve stroji. Tak lze například kombinovat několik základních lišt o délce 300 až 900 mm s příslušnými spojovacími kusy. Aby si každý mohl vybrat z 24 variant upínacích čelistí, kladl výrobce i zde důraz na co největší různorodost. Čelisti byly pro tento účel zeštíhleny. Výhodou nové konstrukce také je, že na jednu základní lištu lze upnout ještě více čelistí. To znamená, že je možné upnout více větších neobrobených nebo hotových dílů. Další výhodou, pokud jde o manipulaci, je měřítko v podobě číselné milimetrové stupnice vyznačené laserem na boku základního těla, které umožňuje rychlé a přesné umístění čelistí na základním těle svěráku.

Svěrák PolyClamp – Verso je standardně vybaven systémem rychlé výměny čelistí. Pomocí dvou šroubů lze pevné a nastavitelné čelisti rychle uvolnit, vyjmout směrem nahoru, nebo změnit jejich polohu. Tím se výrazně zkracuje doba seřizování, protože každou čelist lze samostatně vyjmout, aniž by bylo nutné demontovat další čelisti. Právě dlouhé seřizovací časy a neúplné vytížení prostoru strojních stolů vedou k nižší efektivitě výrobních procesů. Pokud se výroba často mění od malých sérií až po velké a je třeba využívat rozmanitých rozměrů polotovarů, vyplatí se zvolit upínací systémy, které jsou flexibilní a nabízí díky širokému příslušenství velký aplikační prostor v použití. Díky optimalizované manipulaci s obrobkem při upínání a flexibilnímu přestavování upínací techniky lze navýšit produktivitu až o 90 %.

EcoCut s novou řadou břitových destiček ve třídě ISO-P

Multifunkční nástroje EcoCut jsou v produktové nabídce společnosti CERATIZIT již zažitou klasikou. Pomocí jednoho nástroje je možné nahradit až čtyři konvenční nástroje. Díky sjednocení různých obráběcích procesů do jednoho nástroje získáte více prostoru v revolverové hlavě či v zásobníku stroje. Výsledkem jsou kratší přípravné a obráběcí časy, navýšení efektivity a optimální vytížení stroje. Zejména při obrábění oceli dosahuje systém EcoCut s novými vyměnitelnými břitovými destičkami velmi dobrých výsledků. Obecně však lze pomocí nástrojů EcoCut, při použití příslušných sort, obrábět libovolný materiál.

Přídomkem „-P“ je označována optimalizovaná varianta pro obrábění ISO-P ocelí. Operátor obráběcího stroje tak nyní může buď optimalizovat své řezné parametry a obrábět rychleji, nebo se spokojit se svými osvědčenými parametry a těžit z delší životnosti nástrojů. Rozsáhlé testy ukázaly, že nový EcoCut-P dosahuje o 15 % vyššího výkonu než předchozí sorta na obrábění oceli.

Optimální povlak pro vyšší výkon

Chcete-li dosáhnout optimálních výsledků při obrábění oceli, potřebujete také optimální povlak. Proto CERATIZIT vyvinul speciální povlak DRAGONSKIN pro materiály ISO-P. Je navržen tak, aby díky optimalizované struktuře prodloužil životnost nástroje a zkrátil dobu obrábění. Struktura otěruvzdorné černé vrstvy Al2O3 na čele břitové destičky je díky nové technologii zpracování mnohem hladší. Díky hladší keramické vrstvě Al2O3 je tření v místě řezu výrazně sníženo a vrstva se tak rychle neopotřebovává. To má za následek lepší životnost.

Další výhodou pro uživatele nástroje Eco-Cut-P je nová indikační vrstva vyměnitelných destiček ISO-P. Ta umožňuje uživateli snadněji identifikovat opotřebení a indikovat, kdy je čas na výměnu. Každý uživatel z praxe zná, že sledování opotřebení napomáhá optimalizovat řezný proces, včetně dodržení přesnosti a kvality opracování.

Kdo se obává, že za vyšší výkon a delší životnost zaplatí vyšší cenu, může být klidný. Ceny zůstávají stejné jako u původní sorty destiček. To znamená, že zákazníci získají vyšší výkon nebo delší životnost, včetně indikační vrstvy pro lepší detekci opotřebení, bez dalších nákladů.

Další článek: Řezné nástroje pro výrobu ortopedických komponentů