Start druhého temelínského reaktoru se odkládá na víkend

Redakce Redakce
— vydáno 2. září 2016

Reaktor druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín bude spuštěn o víkendu, původně to mělo být dnes. Důvodem je oprava pojistného ventilu v nejaderné části elektrárny. ČTK to sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták. Odstaveny zůstávají oba bloky elektrárny, proud do sítě nedodává téměř týden.

Závadu na pojistném ventilu parovodu energetici zjistili při kontrole zařízení před startem reaktoru druhého temelínského bloku. Je třeba opravit těsnění ventilu a blok se kvůli tomu musí částečně dochladit. "Časová náročnost se bude odvíjet od způsobu opravy. Optimistický scénář počítá s několika hodinami," uvedl Sviták. 

Před spuštěním reaktoru se ale druhý blok bude opět nahřívat, vlastní start reaktoru tak aktuálně vychází na víkend. 

První blok temelínské elektrárny je plánovaně odstaven od minulého pátku kvůli výměně paliva. "Probíhá demontáž reaktoru a připravuje se vyvezení paliva z aktivní zóny reaktoru," popsal mluvčí elektrárny. Provozovatel Temelína, společnost ČEZ, chybějící výkon pokrývá jinými zdroji. 

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 elektrárna vyrobila 14,23 miliardy kilowatthodin elektřiny, letos zatím 10,03 miliardy kilowatthodin.

Další článek: Firma Lemtech otevře továrnu u Jihlavy