Státní inspektoři odloží kontroly energetických auditů jen po část roku 2016

Redakce Redakce
— vydáno 26. ledna 2016

Více jak tři čtvrtě velkých firem nestihly provést povinný energetický audit, který jim k 5. prosinci 2015 uložila novela zákona o hospodaření energií. Většina společností se nevydala ani alternativní cestou, tedy certifikací dle normy ISO 50001. Státní energetická inspekce (SEI) nad tím dosud přivírá oči, příměří však potrvá jen po první část letošního roku.

Následně budou podnikům hrozit milionové sankce. Upozorňuje na to Jakub Kejval, generální ředitel inspekční a certifikační společnosti Bureau Veritas. 

Zájem podniků o certifikáty ISO v lednu vzrostl o 50 procent

„Firmy začínají chápat, že benevolentní přístup SEI nebude trvat věčně, z kraje roku evidujeme padesátiprocentní nárůst zájmu o certifikáty ISO 50001, což je oproti loňskému prosinci razantní obrat. Vlastně se není čemu divit, pokud se chtějí vyhnout sankcím, mají v lednu nejvyšší čas, jak zákonné požadavky do poloviny roku stihnout,“ říká Jakub Kejval z Bureau Veritas. „Příměří mezi inspektory a soukromým sektorem se mi do té doby jeví jako rozumné,“ dodává. 

Inspektoři kontroly odloží, na podněty ale musí reagovat

Novela zákona o hospodaření energií nabyla účinnosti 1. července 2015. Státní energetická inspekce připouští, že firmy nemusely mít na splnění předmětné povinnosti do 5. prosince loňského roku dostatek času. Rovněž kapacita osob oprávněných zpracovávat energetický audit byla omezená. „Z těchto důvodů jsme se rozhodli, že v první části letošního roku nebudeme zahajovat kontroly z vlastní iniciativy. Pokud však obdržíme podnět ke kontrole, budeme vyžadovat doložení plnění zákonných povinností, tedy předložení energetického auditu. V případě, že jej firma nepředloží, ale prokáže alespoň započetí prací na tomto auditu, může SEI vzít tato zjištění při kontrole v potaz,“ informuje ředitelka odboru kontroly Státní energetické inspekce Marcela Juračková. 

Miniaturní pobočky zahraniční firem nervózně čekají na novou vyhlášku

Zásadní posun v problematice hospodaření energií přinese novela vyhlášky o energetickém auditu a energetickém posudku, na kterém nyní pracuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. „Nový předpis nervózně očekávají zejména nevýrobní společnosti působící v pronajatých prostorech. Zajímá rovněž firmy, které mají v Česku jen pár zaměstnanců a nízkou spotřebu energií, ale kvůli propojenosti se zahraniční matkou formálně odpovídají definici ‚velkého podniku‘. Povinnost provést energetický audit či si zajistit certifikát ISO odporuje v těchto případech zdravému rozumu, doufejme, že nová vyhláška toto ošetří,“ uzavírá za Bureau Veritas Simon Palupčík, ředitel Divize periodických inspekcí.  

Další článek: Toyota si udržela vedoucí pozici na automobilovém trhu