Systém výměnných hlav MaxiChange vnese komfort do vašeho soustružení

obr_01_ceratizit

MaxiChange od firmy CERATIZIT představuje ucelenou řadu pro oblast soustružení, nově doplněnou o další rozměry, držáky, výměnné hlavy či nový systém MaxiChange GX pro zapichování a upichování. Rozšířený výběr základních držáků a vyvrtávacích tyčí s tlumením vibrací je flexibilním řešením pro nespočet soustružnických operací.

Inzerce

V okamžiku, kdy je třeba vyrábět složité součásti v malých až středních sériích, je obvykle zapotřebí mnoho různých obráběcích operací na obrobku. V těchto případech je osazení revolverové hlavy potřebnými nástroji limitované počtem dostupných pozic. Jako vhodné řešení se nabízí držáky s výměnnými hlavami, a právě takové nabízí systém MaxiChange od společnosti CERATIZIT, který se osvědčil úsporou místa, času a snížením nákladů na skladování díky kompatibilitě napříč sortimentem. Úkolem obsluhy je pouze zaměnit hlavu na další operaci. Výsledkem je efektivní a spolehlivé řešení.

Systém MaxiChange je známý svou rychlou a snadnou výměnou koncových hlav. Aplikační technik společnosti CERATIZIT Milan Kořínek říká: „Konstrukční zpracování je skutečně navržené optimálně a záměna hlav nabízí kromě snadné výměny i vysokou opakovanou přesnost upnutí a výjimečnou stabilitu. Modulární konstrukce zároveň znamená, že je vysoce flexibilní a díky širokému výběru výměnných hlav, nově i pro zapichování a upichování s přímým chlazením na břit, ji lze použít pro širokou oblast aplikací. Uživatele potěšíme i novými držáky s kvadratickou stopkou do VDI a BMT upínačů. Při operacích, kde je nutné volit dlouhé vyložení, spolehlivě poslouží držáky s aktivním tlumením vibrací.“

Foto: CERATIZIT

Nový MaxiChange GX stvořený pro zapichování a upichování

Výše uvedené výhody byly převzaty i pro nový systém MaxiChange GX koncipovaný pro axiální i radiální zapichování a upichování. Velkým bonusem je optimalizovaný vnitřní přívod chladicí kapaliny přímo na břit, nástroj je tak schopen si udržet „chladnou hlavu“ i v náročných podmínkách. To také napomáhá snadnějšímu odplavování třísek z místa řezu a výsledkem je vysoká spolehlivost během obrábění podtržená vyšší životností nástroje. Nové hlavy GX jsou samozřejmě kompatibilní se všemi držáky z řady MaxiChange, a to včetně zmíněných antivibračních držáků. Takže i zápichy ve velkých hloubkách s nutností velkého vyložení nástroje lze spolehlivě obrábět a dosáhnout přesného rozměru a dobrého opracování.

Plné označení nových hlav je GX-DC, kde DC je zkratkou pro zavedený název Direct Cooling symbolizující přímé chlazení na břit, které bylo popsáno výše. Nový systém MaxiChange GX je k dispozici ve dvou typových řadách GX-DC 16 a GX-DC 24. Hlava GX16 nabízí vnitřní i vnější obrábění a možnosti radiálního zapichování, upichování a podélného soustružení. GX16 jsou k dispozici pro velikosti rozhraní 25 a 32 mm a pro šířky drážek od 2 do 6 mm. Výměnné hlavy MaxiChange GX-DC 24 výrobce dodává v šířkách drážek 3 a 4 mm pro velikost rozhraní 40 mm a jsou konstruovány pro axiální zapichování a obrábění.

Foto: CERATIZIT

Rychlé upínání malých obrobků s MNG mini

Vysoce přesné obrábění se již neobejde bez referenčních bodů v obráběcím stroji. To platí zejména v případě, že je třeba minimalizovat náklady na seřízení a výrobní časy při výrobě malých sérií s širokým rozsahem obrobků. Mechanické a pneumatické upínací systémy s nulovým bodem se pro tento účel staly osvědčenými nástroji, protože dokáží rychle a přesně polohovat upínací přípravky a obrobky v jedné operaci. Společnost CERATIZIT má ve svém programu široký výběr nulových bodů a strojních svěráků pro velké i malé obrobky, avšak na základě požadavků z trhu posiluje sortiment pro upínání malých obrobků novým mechanickým nulovým bodem MNG mini v několika provedeních.

Splnění požadavků

Současné požadavky na nejmodernější technologii upínání obrobků znějí trochu jako nesplnitelné přání. Vyžaduje se, aby upínací zařízení upínalo obrobek přesně, pevně, bez deformací a bez vibrací při obrábění. Upnutí by mělo umožňovat vysokou opakovatelnost, snadnou obsluhu, rychlou výměnu, univerzálnost, dlouhou životnost, a to vše s minimálními náklady. Ačkoli se zdá, že souhrn všech požadavků je nereálný, řešení od CERATIZIT všechny tyto požadavky naplňuje a uživatelé mohou navíc vybírat z mnoha systémů, kde nulové body jsou jim k dispozici v mechanickém a pneumatickém provedení, MNG a PNG, a společně s pestrou paletou strojních svěráků a příslušenství uspokojí téměř každý uživatelský požadavek.

Produktivita začíná už od upínání

Optimální upnutí obrobku zkracuje dobu seřizování a zvyšuje tak produktivitu. „Každý, kdo se předem zamyslí nad manipulací s obrobky, bude okamžitě odměněn: Například při upínání a flexibilním přestavování upínacího zařízení lze reprodukovatelně dosáhnout minimálně 30% navýšení produktivity a v některých případech dokonce až 90 procent. Standardizovaná řešení, která lze použít univerzálně namísto specializovaných, také udržují pořizovací a skladovací náklady v přijatelných mezích,“ říká Jan Úlovec, obchodní ředitel pro CERATIZIT ČR a SR.

Ale jak může něco takového fungovat? Jakmile je ve stroji nastaven referenční bod, lze obrobky, přípravky a upínací zařízení upnout s opakovatelnou přesností v jedné operaci. Zatímco stroj obrábí první paletu obrobků, ostatní obrobky se upínají mimo stroj na další paletě. Po dokončení obrábění se palety zamění v nulovém bodu a proces obrábění pokračuje na jedno stisknutí bez sebemenších seřizovacích prostojů.

Foto: CERATIZIT

MNG mini s maxi výkonem

To, co se osvědčilo při obrábění velkých a středně velkých obrobků, lze nyní použít i pro malé obrobky: s MNG mini uvádí CERATIZIT na trh konzoly, pyramidy a upínací věže s optimalizovanou hmotností s integrovaným nulovým bodem pro malá upínací zařízení. Díky základním tělesům z tvrdě eloxovaného hliníku je mechanický upínací systém s nulovým bodem nákladově efektivním a lehkým řešením „vše v jednom“, zejména pro manipulaci s paletami.

Obrábění malých dílů je často spojené s obtížnou manipulací při upínání při seřízení upínacího přípravku, a to má negativní dopad na hospodárnost. Nulové body MNG mini společně se svěráky z řady mini jsou vhodným řešením, které přináší zkrácení vedlejších časů a zefektivnění celého procesu upínání. Snadná, rychlá a přesná výměna svěráku je možná díky unikátnímu upínacímu systému s jedním šroubem. Vysoká upínací vtahová síla 15 kN vyvozená utahovacím momentem 30 Nm je zárukou pevného upnutí a vysoká opakovatelnost <0,01 mm a je garantem přesného bezchybného upnutí.

Foto: CERATIZIT

Optimalizujte vytížení strojů

Poloprázdný obráběcí prostor ve stroji je méně hospodárný než plně vytížený, tak proč neupnout několik malých obrobků najednou? S tím snadno pomůže nulový systém MNG mini, který navíc umožní výrobním podnikům zvýšit produktivitu a maximalizovat využití strojů. Zde by měli zpozornit projektový manažeři, kteří racionalizují pracovní postupy a minimalizují úzká místa ve výrobě.

Například upínací věže, pyramidy a upínací konzole umožňují paralelní obrábění více obrobků se stejným upínacím nastavením. Zatímco stroj obrábí, lze mimo něj připravit a osadit další pyramidu či věž a posléze pustit znovu do řezu. Modulární, flexibilní a kompatibilní řešení napříč celým sortimentem nulových bodů a strojních svěráků od firmy CERATIZIT nabízí uživatelům konkurenční výhody. Navíc 52mm rozhraní nulového bodu NMG mini rozšiřuje použití u konkurenčních systémů.

Další článek: Vzestup kolaborativní robotiky ve výrobě