Vzestup kolaborativní robotiky ve výrobě

kassow1

Bosch Rexroth, spol. s r.o.
— vydáno 5. dubna 2024

V dynamickém světě průmyslové automatizace přinášejí kolaborativní roboty zásadní změny výrobních procesů. Mezi přední inovátory v této oblasti patří dánská společnost Kassow Robots, která si jako čerstvá akvizice firmy Bosch Rexroth získala pozornost svými robotickými rameny, jež pracují v sedmi osách.

Inzerce

Kolaborativní roboty se již dávno staly nezastupitelnými nástroji v moderní průmyslové výrobě, což je dáno potřebou flexibilních, bezpečných a efektivních automatizačních řešení. Vývoj kobotů odráží posun směrem ke spolupráci člověka s robotem a přizpůsobivým automatizačním systémům. Dánská společnost Kassow Robots tyto trendy rozvíjí a nabízí koboty, které kombinují špičkovou technologii s intuitivním ovládáním, čímž vychází vstříc vyvíjejícím se potřebám čím dál víc digitalizovaného průmyslu.

Charakteristickým znakem Kassow Robots je schopnost kobotů pracovat v sedmi osách. Zatímco většina konkurentů pracuje v rámci maximálně šesti os, sedmá osa zde přináší další rozměr flexibility. Tento dodatečný stupeň volnosti umožňuje robotickým ramenům pohybovat se po složitých drahách a úhlech podobně jako pohyby lidské ruky, a tím umožňuje provádět i operace ve stísněných a složitých prostorech.

V závislosti na zvoleném typu se roboty Kassow mohou pochlubit působivou nosností až 18 kg, dosahem do 1,8 m a kloubovou rychlostí až 225 stupňů za sekundu, takže jsou vhodné pro širokou škálu aplikací, od zvedání těžkých břemen po jemnou manipulaci. Takový výkon ve spojení s jemností manévrování v sedmi osách staví tyto koboty do pozice všestranného nástroje, který je schopen řešit rozmanité úkoly. Základním kamenem konstrukční filozofie robotů Kassow je snadné používání. Jednoduchost programování a obsluhy demokratizuje robotiku a umožňuje zacházet s ní i pracovníkům bez specializovaného vzdělání, čímž se snižuje závislost na zásahu odborníka a zefektivňuje integrace nových pracovních postupů.

Robustní konstrukce robotů Kassow zajišťuje odolnost a spolehlivost i v náročných průmyslových podmínkách. Tento aspekt spolu s jejich pokročilými bezpečnostními funkcemi založenými na množství senzorů a systémů pro detekci kolizí zajišťuje, že tyto koboty mohou pracovat v těsné blízkosti lidí bez nutnosti použití bezpečnostních bariér, což umožňuje efektivní spolupráci na sdílených pracovištích.

Foto: Kassow Robots

Vzpruha pro firmy všech velikostí

Integrace robotů Kassow do výrobního procesu přináší řadu výhod, které odpovídají potřebám moderního průmyslu. Provozní flexibilita daná sedmiosou konstrukcí umožňuje provádět složité a přesné pohyby. Tato vlastnost je zvláště výhodná v aplikacích vyžadujících vysokou obratnost, například v automobilové výrobě, kde koboty musí dosáhnout do úzkých prostor nebo se pohybovat po složitých geometriích. Na poměry běžných kolaborativních robotů vysoká nosnost kobotů Kassow Robots mění pravidla hry v odvětvích, jako je letecká výroba, strojírenství, svařování nebo obrábění kovů. Všude tam je manipulace s těžkými díly každodenním požadavkem a schopnost automatizovat tyto úkoly pomocí kobotů zvyšuje efektivitu a zároveň snižuje fyzickou zátěž lidských pracovníků. V elektrotechnice je zase výhodou jejich přesnost. Využití těchto kobotů je ovšem všestranné, takže se s nimi setkáte také v potravinářství, farmacii, logistice nebo v textilní výrobě.

Foto: Kassow Robots

Doslova transformační význam mají tyto roboty pro malé a střední podniky, jež se obvykle potýkají s omezenými finančními zdroji a nedostatkem personálu kvalifikovaného pro průmyslovou automatizaci. Flexibilní automatizační řešení, jako jsou ta od Kassow Robots, přinášejí do takových podniků kompaktní a univerzálně použitelné roboty, které se dokážou rychle přizpůsobovat měnícím se potřebám výroby. Snadné programování a ovládání umožňuje integrovat pokročilou automatizaci do podnikových procesů bez rozsáhlých školení nebo investic. Tvorbu programu pro pohyb robota vedle intuitivního grafického rozhraní usnadňuje možnost manuálního polohování, předpřipravené sady pohybů nebo možnost úprav za chodu v reálném čase. Zvýšení produktivity, zlepšení provozní efektivity a konkurenceschopnosti jsou tak doslova na dosah ruky – nebo v tomto případě černého robotického ramene.

Kassow Robots a Bosch Rexroth

Zcela nová kapitola v historii Kassow Robots nastala díky jejich nedávné akvizici společností Bosch Rexroth. Sloučení těchto firem otevírá nové možnosti pro rozvoj technologie kolaborativních robotů a poskytuje zákazníkům širší spektrum možností. Spojení sil má vést především k dalšímu pokroku v oblasti automatizace a průmyslové robotiky. Jeho cílem jsou efektivnější a bezpečnější výrobní procesy. Ve světě průmyslové robotiky se tak na trhu objevuje nový hráč s ambicemi změnit dosavadní pravidla hry. Našince jistě zaujme také skutečnost, že vedle dánské Kodaně a německého Ulmu má Kassow Robots vývojové centrum také v Praze a na dalším úspěchu těchto robotů se významně podílejí čeští programátoři.

Další článek: Týká se vás ESG reporting? Zlepšete výsledky i image firmy díky fotovoltaice