Toshulin koupil od Alty strojírnu TOS Kuřim – OS

TOSHULIN, a.s.
— vydáno 2. února 2018

Hulínská strojírna TOSHULIN a.s., koupila od skupiny Alta a jejího hlavního akcionáře Vladimíra Plašila jednu z největších českých firem v oboru, TOS KUŘIM – OS, a.s. Informaci o akvizici potvrdil, bez bližších podrobností, místopředseda představenstva Toshulinu Miroslav Otépka. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Výnosy strojírny TOS KUŘIM – OS, se v posledních letech pohybovaly těsně pod hranicí jedné miliardy korun.

Strojírenská skupina Alta se předloni propadla do ztráty 381 milionů korun. V roce 2015 přitom vydělala ještě 68 milionů korun. Skupina, která dlouhodobě podniká zejména v Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku, měla v roce 2016 i nižší výnosy, které jí klesly zhruba o čtvrtinu na 2,055 miliardy korun.

Plašil, který je nyní jediným majitelem skupiny Alta, potvrdil další spolupráci s firmou TOS Kuřim. Do skupiny patřilo před odchodem podílníků 15 společností zaměřených na strojírenství nebo prodej surovin. Nyní v ní zůstávají, po prodeji TOS-Kuřim OS, zejména obchodní firmy. Do Alty ale patří ještě výrobce důlní techniky SE-MI Technology, a.s. 

Společnosti Toshulin předloni klesl meziročně zisk o 37,5 milionu na 86,2 milionu korun. Tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží jí klesly zhruba o 98,5 milionu. Výrobní program Toshulinu představují svislé soustruhy a svislá soustružnická centra. Tyto stroje často pracují v náročných podmínkách, kde vydrží desítky let. Firma za dobu své existence dodala přes 13 500 obráběcích strojů do 60 zemí světa.

Další článek: Nový mikroskop, zobrazuje ve 3D