Umělá inteligence podle studie naruší kritické myšlení a mezilidské vztahy

Redakce STROJIRENSTVI.CZ vydáno dne 27. listopadu 2019
Foto: Ericsson

Podle průzkumu společnosti Ericsson mohou již v blízké budoucnosti tzv. virtuální asistenti se zabudovanou umělou inteligencí zásadně narušit fungování naší společnosti.

Ze získaných poznatků jde po zádech mráz – 42 % uživatelů se domnívá, že jim budou chytré telefony brzy rozumět víc než jejich přátelé a víc než třetina dotázaných si myslí, že s rozvojem umělé inteligence vymizí kritické myšlení. Totalitáři a demagogové všech směrů mohou jásat, že nás technologický pokrok dostává čím dál víc do orwellovské dimenze, kde neexistuje pravda, vše je relativní a kus skla, plastu a tištěných obvodů je vám bližší než lidská bytost z vašeho okolí.

Dále již citujeme přímo tiskovou zprávu společnosti Ericsson.

Umělé inteligenci věříme více než lidem

Společnost Ericsson se dlouhodobě zabývá rozvojem digitálních technologií a mapuje trendy, které s sebou jejich využívání přináší. V jednom ze svých reportů poukazuje na vývoj vztahu respondentů k virtuálním asistentům (Google Now, Alexa, Siri atd.).

Smartphone, nejlepší přítel člověka

Polovina současných uživatelů virtuálních asistentů se domnívá, že tyto technologie brzy porozumí také jejich emocím. Celkem 42 % si myslí, že jim chytré telefony dokonce brzy budou rozumět více než jejich přátelé. Podle 6 z 10 dotázaných budou do 3 let mainstreamem zařízení, která vnímají a reagují na naši náladu. Uživatelé od virtuálních asistentů do budoucna vyžadují, aby vyhodnotili situaci a pokud je to potřeba, sami automaticky ztlumili zvuk smartphonu nebo blokovali notifikace. Uživatelé věří, že umělá inteligence bude znát naše tajemství. V tom, že je udrží, jí důvěřují více než ostatním lidem.

Mentální obezita

To, že se bez rady virtuálního asistenta nebudeme schopní rozhodnout, co si dáme k snídani, se může stát realitou. Celkem 34 % jejich uživatelů by věřilo umělé inteligenci ve věcech výživy, ale jen 25 % z nich by ve stejné oblasti věřilo člověku. 34 % respondentů si myslí, že v důsledku nadužívání virtuálních asistentů vymizí kritické myšlení. 31 % očekává, že budeme chodit do „myšlenkových tělocvičen”, abychom si procvičovali přemýšlení.

Bezdotyková spotřeba

Celkem 49 % uživatelů virtuálních asistentů by jejich služeb rádo využilo k automatickému nakupování běžných věcí do domácnosti a 52 % uživatelů by si přálo, aby automaticky řešili opravy a reklamace domácích spotřebičů. Správu veškerých svých financí by umělé inteligenci chtělo přenechat 47 % procent uživatelů.

Chytré hádky

Co se stane, když si virtuální asistenty pustíme do rodinného života? Celkem 47 % respondentů věří, že od různých virtuálních asistentů dostanou na stejnou otázku různé odpovědi. Podle 41 % dotázaných bude pro spokojený vztah důležité, aby byli virtuální asistenti kompatibilní k lidskému páru. Celkem 31 % se domnívá, že se virtuální asistenti v jejich domově budou dohadovat tak, jako by to dělali rodinní příslušníci.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.