V Kovosvitu dokončují robota pro jihlavský Bosch

Redakce Redakce
— vydáno 29. listopadu 2017

Kovosvit MAS v Sezimově Ústí dokončuje robotizované pracoviště pro jihlavskou firmu Bosch Diesel. Jde o zakázku divize MAS Automation v řádech jednotek milionů korun.

Divize MAS Automation navrhuje a připravuje robotizaci pro jednotlivé obráběcí stroje nebo celé výrobní linky. Jejich obsluhu mají na starosti roboti ovládaní softwarem vyvinutým v Kovosvitu. Automatizaci se v podniku věnují od roku 2013, zatím největší zakázka byla téměř za 40 milionů Kč.

„Evidujeme jednu až dvě poptávky týdně. Na příští rok máme naplánovaný obrat padesát milionů korun, který máme již nyní z více než dvou třetin pod smlouvou. Od uvedení automatizace na trh máme průměrně 65 procent nárůst tržeb za rok. Když se automatizace v Kovosvitu zrodila, potřebovala dotovat. Nyní již generujeme zisk,“ řekl ředitel divize František Pivec.

První zakázkou byla výrobní linka, kde robot obsluhuje šest frézovacích center. V provozu je od roku 2015 ve firmě JK nástroje v Podolí nedaleko Uherského Brodu. Mezi další zakázky patří linka na výrobu výfuků pro firmu Magneti Marelli, jež v Polsku dělá výfuky pro auta Audi, linku na výrobu elektromotorů dodal Kovosvit brněnské firmě Juli Motorenwerk.

Podle Pivce je zásadní situace na trhu. Firmy zvyšují výrobní kapacity a řeší nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. „My jsme jim schopni díky robotizaci pomoci k navýšení výroby zhruba o třicet procent bez nároků na další obsluhující personál,“ uvedl Pivec. Divize eviduje poptávky z Rakouska, Německa, Švédska, Polska či Ruska. Nově dodávané linky mají již kamerový systém. Operátor tak pouze zaveze paletu s materiálem, robot si tam materiál najde sám a zajistí další technologický proces.

Kovosvit skončil za loňský rok ve ztrátě 719 milionů korun, předloni byl v zisku 36,5 milionu. Tržby meziročně klesly o polovinu na 1,03 miliardy korun. Podnik vlastní od loňského září průmyslník a zbrojař Jaroslav Strnad. Loni v létě se firma kvůli potížím se zablokovanými účty dostala do situace, kdy dlužila zaměstnancům mzdy. Letos plánuje Kovosvit tržby 1,6 miliardy, ve druhém čtvrtletí měl obrat 680 milionů a zisk 12 milionů Kč.

Další článek: Jihomoravské strojírny se zapojují do digitalizace a inovací