V Ostravě vzniká centrum kolaborativní robotiky

Redakce Redakce
— vydáno 14. května 2018

Centrum bude sloužit zejména malým a středním firmám, aby si ověřily, zda je pro ně vhodné využít v provozech takzvané kolaborativní roboty, kteří s člověkem pracují bez fyzických bariér.

Centrum za téměř čtyři miliony korun by se mělo otevřít na konci června, jedná se o projekt Moravskoslezského automobilového klastru. Oblast kolaborativní robotiky se rychlé vyvíjí právě v automobilovém průmyslu.

V centru najdou využití tři typy robotů: roboty Fanuc, které dokážou manipulovat s těžkými předměty, robot od Universal Robots, jenž manipuluje s předměty o váze do deseti kilogramů, a malý dvouramenný robot YuMi společnosti ABB.

Projekt centra o rozloze 120 metrů čtverečních hradí klastr a jeho členové, na řešení a využívání centra se podílí i MSIC. 

Výkonný ředitel MSIC Pavel Csank řekl, že centrum kolaborativní robotiky umožní majitelům malých a středních firem otestovat si technologie v cenových i technologických podmínkách, k nimž by se nikdy nedostali. "Zpravidla majitel malé firmy je závislý na obchodnících, kteří prodávají složité technologie. Nemá šanci rozlišit, co je dobré a kdy ten obchodník chce jenom prodat svůj produkt, a neřekne mu, že objektivně jsou lepší věci. Díky automobilovému klastru MSIC bude schopen takovouhle službu poskytovat," řekl Csank.

Moravskoslezský automobilový klastr má 77 členů, mezi nimiž je kromě firem i pět univerzit a střední školy. Národní klastrová asociace mu v minulém týdnu udělila cenu Zlatý klastr za loňský rok.

Další článek: Českému strojírenství se v tomto roce bude dařit