V SolidWorksu navrhnete elektronická schémata i spoje

Redakce Redakce
— vydáno 1. listopadu 2017

Nastávající doba Průmyslu 4.0 a internetu věcí umožňuje navrhovat a vyrábět „chytré“ produkty, které naplno využívají funkční kombinace mechanických a softwarových prvků.

Moduly SolidWorks Electrical pro navrhování elektroniky a SolidWorks PCB pro navrhování plošných spojů jsou ve zjednodušené verzi a v různých kombinacích dostupné v rámci licencí SolidWorks Professional a Premium. Postupně se s vývojem SolidWorksu přidávaly i moduly pro simulace, vizualizace, kalkulace nákladů a mnoho dalších užitečných nástrojů pro související oblasti. Elektrotechnické funkce se objevily ve verzi 2013, a to ve dvou modulech – SolidWorks Electrical Schematic Standard či Professional a SolidWorks Electrical 3D.

Řešení Electrical Schematic Professional je balík konstrukčních nástrojů, které umožňují rychlý týmový vývoj integrovaných elektrických systémů pro přístroje a další výrobky. Uživatelé mají díky němu po ruce obecné a opakovaně využitelné materiály v podobě integrovaných knihoven symbolů, informací od výrobců o dílech a 3D modelů součástek. Automatizované konstrukční a administrativní nástroje v SolidWorksu umožňují zjednodušit a optimalizovat širokou paletu zdlouhavých úkolů od PLC přes svorkovnice až po přiřazování křížových odkazů kontaktů. Profesionální verze zahrnuje na rozdíl od té standardní funkce pro týmovou spolupráci a 3D modely součástek.

SolidWorks Electrical 3D umožňuje integrovat elektrické součástky definované v obvodovém schématu s 3D modelem stroje nebo jiného produktu – obousměrně a v reálném čase. Při umísťování elektrických součástek v SolidWorksu Electrical 3D využívá konstruktér rozšířenou pokročilou technologii trasování pro automatické propojení prvků návrhu elektrotechniky v rámci 3D modelu. Zde lze například určit optimální délky vodičů, kabelů a kabelových svazků. V průběhu celého procesu je zajištěna synchronizace konstrukcí a kusovníků z elektrického i mechanického návrhu.

Mechatronika v SolidWorksu

SolidWorks 2017 a novější verze obsahuje modul PCB, který umožňuje navrhování desek plošných spojů. Tento modul je postaven na technologii Altium, která se specializuje na oblast PCB a tvoří ve vztahu k produktu Electrical příjemné uživatelské prostředí běžící v SolidWorksu. Vývojář plošných spojů a strojní konstruktér si v praxi vyměňují informace prostřednictvím dokumentů vytvořených v SolidWorksu a konstruktér tak může do svého 3D modelu v jakékoli fázi návrhu zapracovat desky plošných spojů. Výhodou je jednoduchá změna návrhu desky, tvaru i rozměrů. Konstruktér tak spolehlivě zjistí, zda se plošný spoj vejde do navrženého pouzdra, může na něj umístit LED diody a konektory tam, kam potřebuje. Současně může optimalizovat polohu vysokých dílů do oblastí s dostatkem prostoru a eliminuje případné kolize při sestavování prototypu.

Samozřejmě nelze součástky posouvat libovolně, často je nutné zvolit konkrétní polohu – například kvůli prodlevě signálu, elektrickým požadavkům nebo požadavkům na elektromagnetickou kompatibilitu. Změny, které provede konstruktér, se proto nepřebírají automaticky, ale zobrazí se při dalším otevření souboru v náhledu elektrotechnické aplikace. Protože jsou vyznačeny červeně, může se pak vývojář elektrotechniky rychle rozhodnout, které z nich přijme a které odmítne. K výměně dalších informací slouží integrovaná funkce vzdálené komunikace. SolidWorks tak pokrývá jedním integrovaným řešením kompletní proces fyzického vývoje produktu.

Další článek: PTC Creo 4.0 pro navrhování v době internetu věcí