Vítězslav Lukáš, ABB: Roboti se budou v budoucnu vyvíjet hlavně softwarově

Redakce STROJIRENSTVI.CZ vydáno dne 13. října 2017

Roboti, kteří mají v budoucnu zastávat práci lidí v továrnách, se nebudou vizuálně příliš lišit od dnešních robotů. Budou toho však umět mnohem víc. Jejich vývoj dnes pokračuje především na poli softwaru a aplikací, hardwarově se už příliš nemění. Roboti se už teď umí na základě dat získaných z okolí samostatně rozhodovat a tento trend se v budoucnu ještě prohloubí, řekl na tiskové konferenci na strojírenském veletrhu v Brně ředitel robotiky ve firmě ABB Vítězslav Lukáš. Společnost je jedním z předních dodavatelů průmyslových robotů a inovací.

Roboti už v současné době dokážou provádět údržbu sebe sama. "Spočítají si, kdy jsou nejméně vytížení a předpovídají si údržbové intervaly. Výpočty se dějí v cloudovém prostředí. Tento trend bude velmi rychle akcelerovat," řekl Lukáš.

Roboti jsou dnes a budou čím dál více konektivní, tedy propojeni s dalšími přístroji, například s kamerovým systémem, a dokážou tak přijímat a zpracovávat informace ze svého okolí.

Čím dál větší robotizaci podle Lukáše musí odpovídat i vzdělání. Roboti mají podle něj nahradit těžké profese, kde jsou lidé například vystaveni extrémním teplotám. "Lidi budou potřeba na jiné činnosti. Například na rychlé přestavby výrobní linky, na rychlé přeprogramování robotů. Proto se dnes dělají co nejuniverzálnější a modulární roboti, díky nimž je možné výrobu více přizpůsobit zákazníkovi. Nebudou se vyrábět například mobily v sérii dva miliony kusů, ale budou série s 50 000 kusy a každá bude odlišná," míní Lukáš.

ABB přináší také výrazné využití virtuální reality do modernizace či stavby továren. Díky ní šetří čas i náklady zákazníka. "Díky virtuální realitě je možné si namodelovat instalaci výrobní linky a jednotlivých součástí ještě před samotnou fyzickou instalací. Léta zpět se dělalo všechno takzvaně na podlaze v továrně. Minimalizujeme tím předělávky na místě. Když se něco předělává už při provozu, umíme to udělat díky připravenosti ve virtuálním prostředí třeba za dva dny a není potřeba třítýdenní odstávka," vysvětlil Lukáš.

Stejně tak lze virtuální realitu použít při úvahách o modernizaci linky, nebo při servisu. "Údržbář si může robota virtuálně rozšroubovat, podívat se, jak je sestavený, a ví rychle, co má udělat. Šetříme čas i náklady a zároveň se minimalizují chyby," řekl Lukáš.

České firmy využívají virtuální realitu čím dál víc. "Obvykle věří tomu, co někde vidí fungovat. Takže pokud už to někde úspěšně funguje, rychle se využití šíří," dodal Lukáš.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.