Vítkovice Heavy Machinery obnovily chod ocelárny

Redakce Redakce
— vydáno 20. dubna 2018

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group dnes obnovila chod ocelárny, zrušila omezení výroby a vrací se ke standardnímu pracovnímu rytmu.

Obnovení výroby souvisí s pokračující reorganizací podniku, jehož řízení postupně přebírá nový majitel, společnost SPV VTK Jaroslava Strnada.

"Rozjezd ocelárny je naprosto klíčový moment pro obnovení důvěry trhu, zejména německého, na který směřuje podstatná část produkce," uvedl obchodní ředitel VHM Jiří Brož.

Firma rozjednanou řadu zakázek v různých oborech, například obnovitelné zdroje, metalurgie, lodní díly. "V horizontu dvou třech měsíců se zásadně zlepší zakázková nabranost, která dneska, řekněme, je zhruba na dva dva a půl měsíce. Jsou to zákazníci, kteří s námi byli ochotni posunovat neustále termíny dál. Teď to tady rychle splníme a během dvou třech měsíců se to zakázkově doplní," řekl Brož, který je také přesvědčený, že v horizontu pěti šesti měsíců, minimálně do konce roku, získá společnost zpět hlavní zákaznické portfolio. Rok 2019 by tak mohl být nastartovaný na plný výkon.

Rozjezd všech provozů zahájila firma postupně, jakmile se jí podařilo najít strategického investora. Takzvané studené procesy, tedy obrábění a montáže, se rozběhly už 20. března. "Klíčový je ale start ocelárny, tedy výroby tekuté oceli v přímé návaznosti na slévárnu a kovárnu a všechny další výroby," uvedl ředitel VHM Vlastimil Molek, jež dále doplnil, že restart nastal přesně v termínu, který společnost zákazníkům předem avizovala.

Vedoucí ocelárny Aleš Opler řekl, že opětovný rozjezd provozu byl složitý, zvláště vzhledem k tomu, že ocelárna stála přes zimní měsíce, kdy v únoru uhodily velké mrazy. Ocelárna bude mít ještě krátkou odstávku kvůli dokončení oprav, které se nestihly.

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Vyvážejí do zemí EU, ale také do Ruska, Kanady, Brazílie nebo Indie. 

Další článek: Skupina Omnipol koupila Mesit Holding