Vlastní vývoj a atypická výroba ve firmě Stránský a Petržík

Silnou zbraní firmy Stránský a Petržík je konstrukční oddělení schopné poskytovat nová řešení i uskutečňovat vývoj unikátních jednoúčelových aplikací. Příkladem jsou pneumatické prvky pro svařovací linky, ovládací mechanismy klapek v elektrárnách (v Číně a Pákistánu), přípravky na lisování a úpravu plastových dílů pro automobilový průmysl a řada dalších.

Jedním z hlavních úkolů firmy je neustálý vývoj a modernizace sortimentu, který směřuje k vylepšení vlastností ve všech oblastech, a k poskytování výhod při plnění specifických požadavků zákazníků. Osvědčené pneumatické válce ISO, které plně vyhovovaly a osvědčily se po dobu více než 20 let, firma doplnila o novou konstrukční řadu, která svými rozměry odpovídá mezinárodním normám ISO 15552, VDMA 24562 a NF E 49003.1. Těmito válci lze nahradit pneumatický válec stejného průměru, vyrobený dle těchto norem od jakéhokoli výrobce. Válce mohou být vybaveny nastavitelným tlumením koncových poloh a magnetem pro bezkontaktní snímání poloh. Drážky umístěné v profilu válce na třech stranách umožňují vkládat snímače bez nutnosti použití držáků snímačů. Pneumatické válce je možno obdržet s průměry od 8 do 600 mm, se zdvihy až do 5 000 mm. Jejich životnost při standardních podmínkách je více než 4 000 km. Sortiment těchto pneumatických pohonů včetně všech upevňovacích dílů, vidlic, čepů, přírub apod., je dodáván v termínech jednoho až tří dnů, a tak se stává dostupným pro mnohem více aplikací než kdykoli dříve.

Atypická provedení

Další řada pneumatických válců byla připravena i pro použití v hlubinných dolech, která odpovídá certifikátu pro zařízení určená do prostředí s nebezpečím výbuchu. Tyto válce firma vyrábí až do průměru 400 mm a zdvihu do 3 000 mm. Pneumatické válce lze vyrobit v atypickém provedení dle požadavků zákazníka. Například válce z nerezových komponentů, provedení do vysokých teplot a mnoho dalších. Od roku 2020 vyrábí Stránský a Petržík vlastní elektromagnetický rozvaděč řady K2. Jedná se o nejběžnější rozvaděč, tedy 5/2 s jednou cívkou pro napětí 24 V DC (3W), nebo 230 V AC, a který můžete mít se závity G1/4", nebo G3/8.

Další sortiment

Mezi další nabízený sortiment patří jednoúčelová zařízení, jako jsou parní varná komora UNIPAR, profesionální mlýnek na kávu, jogurtovač, univerzální sloupek pro kempy (pro napojení vody, elektřiny, pro odpad, výlevku chemických WC) nebo systém automatických bezpečnostních zarážek Calematic. Novinkou v sortimentu jsou elektrické pohony TOYO. Mezi další patří divize obráběcích strojů, která se zabývá prodejem a servisem CNC obráběcích strojů. V nabídce jsou soustružnická a frézovací centra špičkové kvality od tchajwanského výrobce Feeler, který je součástí skupiny FFG (Fair Fraind Group). Tyto stroje jsou určeny pro středně velké až velké výrobní dávky. CNC frézky tchajwanské společnosti Primero jsou určené spíše pro malosériovou a kusovou výrobu. Pro výrobu drážek jsou v nabídce svislé obrážečky Eastar. Nově jsou v portfoliu také CNC soustruhy od značky DMC, která je také součástí skupiny FFG.

Další článek: MCAE Systems místo MSV spustila veletrh online