Vývojářskou firmu Swell Hořice koupil francouzský Altran

Redakce Redakce
— vydáno 27. října 2016

Novým majitelem společnosti Swell z Hořic na Jičínsku, která poskytuje vývojové služby pro automobilový průmysl, se stala francouzská vývojářská a technologická společnost Altran. Firmu koupila od fondu Genesis, který byl vlastníkem hořické firmy od poloviny roku 2014. Cena transakce nebyla zveřejněna. Informovala o tom společnost Swell.

Mezinárodní skupina Altran patří k největším světovým poskytovatelům vývojových a konstrukčních služeb pro řadu oborů, včetně automobilového a leteckého průmyslu. Loni skupina vykázala tržby přes 52 miliard korun a celosvětově ve více než 20 zemích zaměstnává přes 26.000 lidí. "Akvizicemi společností Swell a (německé) Benteler Engineering, která již byla oznámena dříve v tomto měsíci, rozšiřuje Altran svoji kapacitu v regionu," uvedl generální ředitel skupiny Altran Dominique Cerutti. 

Firma Swell se od svého vzniku v roce 1993 postupně vypracovala na jednoho z nejvýznamnějších poskytovatelů služeb v oblasti vývoje, konstrukce a testování pro automobilový průmysl v ČR. Loni firma Swell zvedla tržby o 26 procent na dosud nejvyšších 209 milionů korun a vykázala čistý zisk 50,2 milionu korun. 

Swell se zabývá například vývojem dílů a sestav, především pro karoserie, exteriéry a interiéry vozu. Dělá také speciální zkoušky komponentů či staví prototypy karoserií. Nejdůležitějším zákazníkem Swellu je automobilka Škoda Auto. Firma také spolupracuje například s firmami Iveco, Hella, Continental, Magna, Bosch nebo Honeywell. Celkem má firma přes 100 zákazníků v 15 zemích. 

Fond Genesis v hořické firmě vlastnil 96 procent akcií. Zbytek měli vrcholoví manažeři Swellu. Altran získává všech 100 procent akcií. Do roku 2014 byli vlastníky firmy její zakladatelé Lubomír Drašar a Pavel Krois, kteří se před dvěma lety rozhodli z firmy vystoupit. 

Swell pod fondem Genesis dál pokračoval v rozvoji. "Nastavili jsme novou rozvojovou strategii a značně urychlili rozvoj společnosti. Započali jsme a nyní dokončujeme třetí etapu výstavby Centra vývojových služeb, která významně rozšíří kapacitu," uvedla dosavadní předsedkyně představenstva Lucie Baleková. Počet zaměstnanců Swellu se zvýšil na více než 160, loni měla firma v průměru 149 lidí. 

Fondy Genesis od svého vzniku v roce 1999 nabízí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku financování jejich růstu a rozvoje. Prostřednictvím fondů rozvojového kapitálu již podpořily více než 35 podniků, firmám fondy zajistily na jejich rozvoje přes tři miliardy korun.

Další článek: Zisk Volkswagenu za tři čtvrtletí stoupl téměř o polovinu