Výzvy pro výrobní firmy v roce 2024 – problémy s lidmi, bezpečností i umělou inteligencí

manufacturing24

Ing. Jan Homola
— vydáno 31. ledna 2024

Jaké jsou trendy, které letos zanechají stopu na výrobních společnostech? Pojďme si je seřadit podle priorit nahlížených českou optikou.

Inzerce

  • Vysoká inflace, drahé peníze, drahé energie nebo také environmentální iniciativy (ESG) dál zvyšují náklady, což by mělo všechny podniky vést k celkové provozní optimalizaci.
  • Najít lidi ochotné pracovat ve výrobě nebo strojírenství je dlouhodobě problém a ten bude dál jen narůstat. Nikoliv absolventi škol, ale firmy jsou těmi, kdo se bude muset této nové situaci přizpůsobovat.
  • Výrobní firmy budou čím dál častějším terčem hackerů. Musejí proto zavádět odpovídající technologie a procesy kybernetické bezpečnosti, aby předcházely únikům kritických dat nebo kompletní paralýze svého provozu.
  • Pandemie, války a vývozní embarga způsobují zásadní změny v dodavatelských řetězcích. Firmy musejí hledat cesty na nové trhy, intenzivněji inovovat a diverzifikovat svoje zdroje i produktová portfolia.
  • Kdo ještě nedigitalizoval svoji výrobu, nechává si ujet vlak, který pádí čím dál větším tempem. Pozadu zůstávají hlavně malé a střední firmy za velkými korporacemi, jež už strategii digitalizace vybudovaly a zavádějí. Zefektivňování výroby založené na digitálních datech nyní dodá silný impuls zavádění umělé inteligence, což znovu popožene kupředu ty, kdo už disponují datovými sadami, na nichž se dá stavět.

Další informace k tomuto tématu najdete na webu The Manufacturer, který podobný přehled popisuje z pohledu amerických podniků.

Další článek: Vyrovnávací napájecí zdroje zajistí spolehlivost vaší výroby