Zaměstnanci Škody dostanou víc peněz než Němci díky bonusu

Redakce Redakce
— vydáno 24. března 2017

Zaměstnanci Škody Auto dostanou poprvé v historii v čistém na své účty na jednorázových odměnách víc peněz než jejich němečtí kolegové z koncernu Volkswagen. Je to díky rekordnímu bonusu v průměrné výši 45.000 korun, který letos zaměstnanci dostanou dvakrát. Letošní celkové bonusy tak činí průměrně 90.000 korun. Píše to dnešní vydání týdeníku Škodovácký odborář. Firmu bude vyplacení bonusů stát zhruba 1,5 miliardy korun, a to včetně odvodů státu a pojišťovně.

O rekordní výši bonusů informoval týdeník již minulý týden. "Bonus byl jako základ vypočten na 40.509 korun, firma jej po požadavku odborů KOVO zaokrouhlila na 40.600 korun a dál nechtěla jít," řekl pro Škodovácký odborář předseda podnikové rady Jaroslav Povšík. Odborům se ale nakonec podařilo vyjednat částku 45.000 korun. Odboráři varovali, že jinak nepodepíšou požadovanou dohodu o výrobě o sobotách ve výrobě motorů. 

Bonus je odvozený od hospodářského výsledku firmy a růstu tarifních mezd v roce 2016. Výši bonusu vyjednali odboráři v rámci kolektivního vyjednávání v pondělí 13. března. 

Podle týdeníku Škodovácký odborář se letošní bonusy poprvé v historii téměř rovnají loni vyplacenému bonusu v západoněmeckých továrnách Volkswagen (VW). Kvůli tamnímu vyššímu progresivnímu zdanění ale nakonec čeští zaměstnanci dostanou na své účty více peněz než pracovníci v Německu. Některé společnosti Volkswagenu dokonce předčí několikanásobně, například zaměstnanci VW Autovision mají jen jeden bonus 400 eur (asi 11 000 korun). 

"Bonus dostane téměř každý ve stejné výši bez ohledu na třídu po splnění velmi jednoduchých a mírných podmínek, které jsou nejmírnější, jaké si lze představit. Podobné podmínky výplaty nemá snad žádná jiná firma v Česku," uvedl Povšík. Odbory KOVO trvale vyžadují, aby jakékoli jednorázové platby obdržel co největší okruh zaměstnanců. 

Čistý zisk automobilky se loni zvýšil o 34 procent na 951 milionů eur, v přepočtu na 25,7 miliardy korun. Tržby firmy vzrostly o desetinu na rekordních 13,7 miliardy eur (370 miliard Kč). 

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává zhruba 30.000 lidí, z toho přes 20.000 v Mladé Boleslavi.

Další článek: Infografika: Vliv digitalizace výroby na vývoj chytřejších strojů