Zástupci Svazu průmyslu a dopravy debatovali o budoucnosti českého průmyslu

Redakce Redakce
— vydáno 23. srpna 2013

Tuto středu proběhla v pražském pivovaru U tří růží poklidná diskuze průmyslníků s novináři. Sešlost, jíž se zúčastnil i stávající premiér v demisi Jiří Rusnok, přinesla mnohá souznění jednotlivých názorů.

Inzerce

Celý večer byl velmi energický. Jednotliví mluvčí hovořili nejen o aktuální pozici českého průmyslu, ale také o současné politické situaci v zemi. Večerní diskuzi začal svým projevem prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Máme sto třicet tři strategií rozvoje České republiky, z toho jich sto je zbytečných, třicet dva špatných a strategie konkurenceschopnosti je nadějná,“ žertoval Hanák ke konci svého proslovu. 

Součástí diskuze byl i křest nové knihy. Zleva: Jiří Bernard, Jiří Rusnok a Jaroslav Hanák. Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy České republiky

Jako druhý si vzal slovo premiér v demisi Jiří Rusnok. „Stále naléhavěji si klademe otázku, čím se budeme živit v příštích deseti, dvaceti letech,“ řekl Rusnok. Poukázal na potřebu každé země orientovat se na průmysl. „Kde není silný průmyslový fundament, tam je ekonomika méně odolná dopadům recese a různým výkyvům," zdůraznil Rusnok. O důležitosti průmyslu hovořil také ve spojení se současnou situací zemí jižní Evropy, kde mladí Španělé odcházejí do bývalých kolonií, protože se v nich uživí lépe než ve Španělsku. 

V průběhu večera mluvili také viceprezidenti Svazu průmyslu a dopravy. „My jsme na svazu frustrovaní, neboť nemůžeme ve vládě najít partnera. Často jsme se například s odbory dohodli na tom, co budeme požadovat na vládě. Ta to ale pokaždé nakonec smetla ze stolu,“ komentoval Pavel Juříček a dodal, že odbory sice často na ulicích vypadají vzrušeně, spíše ale jednají racionálně. 

O energetice povídal Jan Rafaj. Během svého proslovu pochválil Rusnokovu vládu, která rychle prosadila nový zákon o obnovitelných zdrojích energií. „Mou hlavní prioritou je povýšit průmysl na národní zájem,“ zmínil Rafaj. 

Jako poslední promluvil Radek Špicar. Státotvornou roli byznysu v České republice a kulturu strategického a koncepčního plánování označil za problematickou. „Česká republika potřebovala deset let, aby pochopila, že plánovat je normální a poté trvalo dalších deset let, abychom se naučili napsat dobrý plán,“ komentoval Špicar. „Nyní začínáme třetí desetiletku. Během té se budeme učit, jak daný plán implementovat,“ doplnil viceprezident. 

V průběhu večera proběhl také křest nové knihy Kdo tu hájí podnikání aneb 80 otázek a odpovědí o Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Další článek: Škoda Transportation pomáhá Bratislavě modernizovat hromadnou dopravu