Žďas podepsal během MSV dohodu o výstavbě plynové elektrárny v Nigérii

ŽĎAS, a.s.
— vydáno 13. října 2017

Žďárský strojírenský a metalurgický podnik Žďas se bude podílet na stavbě plynové elektrárny Magboro s výkonem 90 megawattů (MW) v Nigérii. Dohodu o výstavbě podepsali zástupci Žďasu se společností Bresson SA ve středu během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Žďas zaměstnává 2 250 lidí. Díky této nové spolupráci vstoupí na další zahraniční trh. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy podniku. Hodnotu kontraktu firma neuvedla.

"Již při podpisu této dohody budeme jednat se zákazníkem o opci na rozšíření o 350 MW plynového cyklu," doplnil ve zprávě generální ředitel Žďasu Pavel Cesnek. Podpisu smlouvy předcházelo uzavření strategické dohody se společností Istroenergo International působící na Slovensku o spolupráci na výstavbě této elektrárny pro Bresson SA.

Žďárský Žďas se podle zprávy stává jedním ze zakládajících členů nově vznikající česko-nigerijské obchodně kulturní komory, jejímž hlavním cílem je pomoci rozvíjet aktivity v Nigérii. Podle Cesneka Nigérie potřebuje především vybudovat energetickou infrastrukturu, což umožní zvýšení životní úrovně obyvatel i růst zájmu investorů a podnikatelů. "To vše je zajímavou příležitostí a chceme se na této změně podílet," uvedl.

Žďas, a.s., vyrábí tvářecí stroje, kovací lisy, zařízení na zpracování kovošrotu a válcovaných výrobků i odlitky, výkovky, ingoty a nástroje. Od loňska je členem čínské investiční a energetické skupiny CEFC China.

Jedním ze základních pilířů nové obchodní strategie je výstavba energetických celků, ve spolupráci s technologickými partnery, jako jsou GE, Siemens, Power Machines a další, pro které už Žďas vyrábí základní komponenty, uvedla ve zprávě Marcela Hrdá, předsedkyně představenstva Žďasu a výkonná viceprezidentka CEFC Group (Europe) Company. Žďas chce podle ní také vyhledávat nové obchodní příležitosti.

Podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin vloni Ždas vykázal za výrobky, služby a zboží tržby 2,457 miliardy korun. Firma měla po zdanění ztrátu 73,4 milionu Kč. Předsedkyně představenstva letos v srpnu ČTK řekla, že se kroky nového vedení projevují až v tomto roce, kdy by měl Ždas vykázat kladný výsledek hospodaření.

Další článek: Vítězslav Lukáš, ABB: Roboti se budou v budoucnu vyvíjet hlavně softwarově