Zdokonalené řešení pro bezkontaktní ustavování nástrojů od společnosti Renishaw

Renishaw s.r.o.
— vydáno 5. srpna 2017

Společnost Renishaw, přední světový výrobce strojírenské technologie, představí na veletrhu EMO Hannover 2017 (18.–23. září, hala 6, stánek B46) novou zdokonalenou verzi bezkontaktní nástrojové sondy NC4 pro obráběcí centra.

V návaznosti na velmi úspěšnou a prověřenou konstrukci stávajícího systému NC4 představuje toto vylepšené řešení řadu doplňkových funkcí a možností k uspokojení požadavků rychle se rozvíjejícího výrobního prostředí.

Systém, který se skládá z bezdotykové nástrojové sondy NC4 a rozhraní NCi-6, poskytuje vysokorychlostní a vysoce přesné řešení ke stanovení geometrie nástroje, kontrole stavu nástroje a sledování tepelných změn na řadě tříosých a pětiosých obráběcích center.

Automatickým sledováním těchto proměnných pomáhá systém NC4 zvýšit přesnost obrábění, významně snížit zmetkovitost a zvýšit produktivitu práce a také zisk. Měření nástroje je až desetkrát rychlejší než měření běžným manuálním způsobem.

Výrazně zlepšená přesnost měření a vysoká odolnost

Nový režim „duálního měření“ výrazně snižuje dobu cyklu a zajišťuje spolehlivé výsledky i při měření mokrého nástroje. Vylepšená optika zdokonaluje přesnost měření nástroj-nástroj a umožňuje měření i nástrojů o velmi malém průměru.

Standardním prvkem systému NC4 je i kompaktní integrovaná ofukovací tryska, která zajišťuje rychlé a účinné odstranění ulpělých třísek a zbytků chladicí emulze před měřením.

Snadná instalace a obsluha

Nová sonda je na přání k dispozici i v konektorovém provedení, které významně zjednodušuje a zrychluje instalaci a servis.

Kalibrace sondy byla oproti předchozímu modelu zjednodušena. Součástí dodávky je nastavovací terč, který usnadňuje identifikaci optimální polohy kalibračního artefaktu vůči paprsku sondy.

K dispozici jsou také výrazné výhody programování, podpora pro NC4 nyní integrovaná do rozsáhlé řady grafických uživatelských rozhraní od společnosti Renishaw, a dále strojní a mobilní aplikace, včetně GoProbe a Set and Inspect. Tyto aplikace nabízejí intuitivní programovací prostředí, které umožňuje i novým uživatelům bez předchozích zkušeností se sondami vytvářet měřicí příkazy již po několika minutách práce.

Nový systém NC4 je k dispozici v několika rozměrech. Rozestup jednotek vysílače a přijímače je v rozsahu od 115 mm do 300 mm, zatímco výšku paprsku lze zvolit ze dvou hodnot (31 mm a 50 mm).

Hardware systému je plně zpětně kompatibilní s dřívějšími verzemi systému NC4.

Další článek: Technický seminář ISCAR a TAJMAC-ZPS