Zvýšení produktivity i flexibility výroby s laserovým dělicím strojem KIMLA LF1530

Uprostřed Křemešnické vrchoviny leží malebný městys Božejov, na jehož okraji působí firma PROMAT CZ. Společně se zástupci brněnské společnosti KM CNC jsme firmu navštívili, abychom v provozu viděli čerstvě zakoupený laserový řezací stroj KIMLA LF1530.

Cílem návštěvy bylo zjistit, jak se 12kW vláknový laser KIMLA LF1530 zabydlel ve výrobním závodě firmy, a zprostředkovat zkušenosti s jeho provozem.  

Historie a výrobní program firmy PROMAT CZ 

V sídle firmy PROMAT CZ se nás ujal její zakladatel a spolumajitel, výrobní ředitel Ing. Petr Šťáva. Podnik zaměřený na zakázkovou kovovýrobu zejména nerezových výrobků a komponentů, založili v roce 1996 se společníkem Alešem Kostkou v nedalekém Pelhřimově. Tam v prvních letech firma působila nejprve ve vlastních a poté v pronajatých prostorech. V roce 2002 pak zakoupila průmyslový areál v Božejově a přestěhovala se do něj. Areál je v závislosti na aktuálních potřebách postupně modernizován a rozšiřován a společnost průběžně investuje i do strojového parku. Původní zaměření na zpracování plechu bylo časem rozšířeno o oblast přesného tváření a svařování plechu, plechových dílů a lehkých konstrukcí z oceli, nerezu a barevných kovů, a moderní CNC technologie obrábění kovů. Zákazníkům firma nabízí i finální povrchové úpravy výrobků (lakování, zinkování, eloxování hliníku, fosfátování atd.), tyto služby zajišťuje formou kooperací. V současné době patří PROMAT CZ se stoprocentně českým kapitálem mezi renomované tuzemské technologicky dobře vybavené dodavatele výrobků z oceli, nerezových materiálů a hliníkových slitin. Své výrobky dodává českým i zahraničním zákazníkům z širokého průmyslového spektra. Součástí výrobního programu jsou také výrobky pro domácnosti a veřejnou sféru, například jde o sériovou výrobou poštovních schránek, zahradního nábytku a jiných doplňků občanské a veřejné vybavenosti. PROMAT CZ disponuje vlastní projekční kanceláří a technologií, a také kontrolním pracovištěm, aby mohl zákazníkům nabídnout komplexní služby. 

Laserové řezání 

Významnou součástí technologické výbavy firmy je CNC 2D laserové dělení materiálu. Tím jsme se dostali k hlavnímu tématu naší návštěvy, neboť výrobní kapacita v této oblasti byla koncem loňského roku významně posílena nákupem 12kW vláknového laseru KIMLA LF1530. Původně v PROMAT CZ tuto práci zastával jeden starší CO2 laserový stroj jiné značky, využívaný v třísměnném provozu (až 18 směn týdně) se třemi operátory. Tento stroj (s výkonem 3,2 kW) však již narážel na kapacitní a technologické limity a vzhledem k jeho stáří se začaly objevovat poruchy. Při neplánovaných odstávkách docházelo k problémům plynoucím z výpadku výroby. Nový moderní stroj s vláknovým laserem toto riziko omezil, umožnil navýšit výrobní kapacitu pro nové zakázky a zároveň rozšířil možnosti ohledně sortimentu materiálů a rozsahu tlouštěk řezaných dílů. Petr Šťáva oceňuje zejména to, že nový stroj umožňuje řezat daleko silnější plechy s využitím dusíku. Nyní oba stroje pracují v dvousměnném provozu, který dohromady zajišťují čtyři operátoři. Celková kapacita výroby firmy se zprovozněním nového laserového stroje navýšila o 30 %. Rychlé jednání při nákupu stroje Nákup a dodání stroje proběhly velmi rychle. První návštěva zástupců společnosti KM CNC v Božejově se uskutečnila ve třetím čtvrtletí loňského roku. Poté majitelé firmy PROMAT CZ navštívili expozici značky KIMLA v rámci říjnového Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, kde měli možnost vidět předváděcí stroj KIMLA LF1530 v akci. Přímo na veletrhu byla domluvena transakce a firma KM CNC tentýž stroj už začátkem listopadu dodala do Božejova. Právě rychlost dodávky a operativní přístup dodavatele byly vedle technologických možností stroje argumentem, který z hlediska zákazníka rozhodl o výběru. Umožnil mu totiž rychle vyřešit problém s narůstajícím objemem zakázek. Zprovoznění nového stroje urychlila i skutečnost, že stroje KIMLA mají velmi tuhý rám, a tak nepotřebují zvláštní základy ani speciální úpravu podlahy v hale. 

Parametry výkonného vláknového laseru KIMLA 

Ačkoli v PROMAT CZ původně uvažovali spíše o stroji s nižším výkonem laserového zdroje, po prvních zkušenostech s 12kW laserem jsou rádi, že pořídili stroj v této konfiguraci, a v plánech na budoucí rozšiřování strojového parku uvažují o výkonu ještě vyšším. Přesvědčily je o tom výkony nového stroje, který například v případě slabších plechů vykonává stejnou práci v porovnání s 3,2kW CO2 laserem čtyřikrát až pětkrát rychleji.Lineární magnetické pohony stroje KIMLA totiž umožňují posun hlavy rychlostí až 250 m.min-1 se zrychlením 6 g. To jsou velice působivé parametry, díky kterým (spolu s optimalizovaným řídicím systémem) tento stroj výkonem nahradil i vysekávací stroj – dokonce i síta dokáže vypálit skoro stejně rychle. Nezanedbatelná je také energetická účinnost vláknového laseru, která je v porovnání s laserem CO2 několikanásobně vyšší. Zakoupený stroj disponuje pracovní plochou o rozměrech 1 500 × 3 000 mm, řezací hlava je vybavena automatickým nastavováním výšky, automatickou centrovanou kalibrací a ochranou před kolizí. 

Řídicí systém KIMLA 

Vlastní řídicí systém strojů KIMLA se liší od systémů jiných značek, operátoři v PROMAT CZ se s ním však rychle učí, a to i díky dostupné podpoře ze strany dodavatele. „Dotazy ke speciálním případům vyvstávají stále a poměrně často, ale díky operativní komunikaci s panem Bergmannem z KM CNC jsme zatím každý problém rychle odstranili a dostali se tam, kam jsme chtěli. Kdykoli potřebujeme nějakou informaci, bez prodlení ji dostaneme,“ hodnotí Petr Šťáva technickou podporu. 

Široké spektrum oborů 

V další diskusi jsme se dostali i k tomu, pro jaké zákazníky firma PROMAT CZ pracuje. Ti totiž pocházejí z rozličných oborů. Větší šíře záběru sice představuje více práce při sjednávání zakázek a vyhledávání nových zákazníků, ale přispívá k větší stabilitě. Jako jednoznačná výhoda se to ukazuje zejména v dnešní turbulentní době, kdy některá průmyslová odvětví zažívají těžké časy a dochází k rozpadu dodavatelských řetězců. Firma, která není závislá na prosperitě jediného oboru, však tyto výkyvy dokáže snáze kompenzovat. V tomto případě v PROMAT CZ dávají přednost stabilnímu, byť pomalejšímu růstu před rychlejšími zisky spojenými se závislostí na jednom odběrateli a s vysokým rizikem.  

Prohlídka výrobních hal 

Na závěr návštěvy v PROMAT CZ nás pan Šťáva provedl provozem. Měli jsme možnost sledovat v akci nejen laserový stroj KIMLA, ale také ostatní tvářecí a obráběcí stroje. V halách na ploše zhruba 3 000 m2 pracují CNC ohraňovací lisy, CNC nůžky, CNC soustruhy, vertikální frézovací centrum a například také robotizované svářecí pracoviště. Odjížděli jsme s dobrým pocitem, že i malé firmy, které fungují převážně jako dodavatelé dílů pro další výrobce, mají šanci uspět. Podmínkou pro zdárné překlenutí obtížných časů je diverzifikace zakázek z různých oborů a promyšlené plánování investic. Jednou z investic, které se firmě vyplácejí, je výkonný vláknový laser KIMLA LF1530. 

Další článek: Zrychlování výroby 3D tiskem pomocí technologie HyperFFF