Analýza: Leo Express měl problematický začátek. Podaří se mu prorazit?

Redakce Redakce
— vydáno 19. ledna 2013

Potíže s vytápěním, internetem, ale i převodovkou. Čidlo, které opakovaně zavírá dveře, a také málo místa na nohy. To jsou problémy, s nimiž se potýkal nebo potýká Leo Express – nový soukromý dopravce, který již dříve avizovaných šestnáct spojů začal nabízet se zpožděním až v pátek.

Leo Express zahájil provoz na trati mezi Prahou a Ostravou 13. listopadu zhruba s týdenním zpožděním proti ohlášeným plánům. Poté, jak uvedla ČTK, po zhruba třech týdnech provozu s cestujícími nastaly problémy, a to především na elektronických čidlech. „Dveře se zavřely, ale systém to vyhodnotil, jako že zavřené nejsou,“ řekl ČTK provozní ředitel Leo Expressu Jan Paroubek. I v případě vytápění prý selhalo čidlo, které špatně vyhodnotilo teplotu ve voze. Kromě zmíněných problémů si cestující v diskusních fórech stěžovali na nedostatek místa pro nohy. Týkají se prý ale jen části sedadel obrácených k sobě. U sedaček, kde lidé sedí za sebou jako v letadle, si podle mluvčího společnosti cestující na nedostatek místa pro nohy nestěžují.

Přetrvávající problémy a odchod manažerů 

Potíže se zavíráním dveří a klimatizací společnost odstranila. I tak však od zahájení ostrého provozu 9. prosince vyjelo místo avizovaných šestnácti jen osm spojů, přičemž konečný počet se nakonec smrskl na číslo čtyři. Podle informací MF DNES musely tři soupravy z pěti projít znovu péčí mechaniků. Problémy se týkaly jednotek s převodovkami od německé firmy Voith. Ke konci roku opustili Leo Express tři vrcholní manažeři. Podle majitele a předsedy představenstva železničního dopravce Leoše Novotného nesplnili očekávání, která na ně kladl. Na kolik se na odchodu podepsaly technické problémy, se dá pouze spekulovat. Od nového roku rozšířil dopravce svůj pravidelný provoz o další dva spoje a v pátek přidal zbývající. Každý den tak s výjimkou neděle bude jezdit mezi Prahou a Bohumínem osm párů spojů.

Další článek: „Levná“ 3D tiskárna CubeX od 3D Systems umí i vícebarevné modely