Asociace exportérů představila novinku: Index Asociace exportérů

Redakce Redakce
— vydáno 8. dubna 2013

Čeští exportéři nevidí nejbližší následující měsíce příliš růžově. Vycházejí přitom nejenom z expertních odhadů, ale především také z výsledků nového Indexu Asociace exportérů, který dnes v Trutnově představila Asociace exportérů na již X. Exportním fóru. Zlepšení v oblasti exportu lze očekávat až na začátku druhé poloviny letošního roku.

Index Asociace exportérů (IAE), nový nástroj, který dnes představila Asociace exportérů, má za cíl predikovat vývoj českého exportu, na základě řady statistických dat a vybraných parametrů, alespoň s tříměsíčním předstihem v následujících třech měsících. 

„Na základě pětiletého analyzování dat jsme vybrali vypovídající, srozumitelné, snadno dostupné a jednoduché ukazatele. Následně jsme dle pečlivých propočtů určili jejich váhové zastoupení v tomto indexu," řekl k představení Indexu Asociace exportérů Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů a dodal: "Našim cílem je dát do rukou nejenom vývozcům a odborníkům z tohoto oboru, ale také široké veřejnosti nástroj, který bude predikovat, kam se český export bude v nejbližší době ubírat. Význam exportu pro české hospodářství je zřejmý, proto je sledování tohoto trendu důležité."

Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: německé průmyslové zakázky (váhový koeficient 0,25), reálný efektivní kurs CZK/EUR očištěný o inflaci v průmyslu (váhový koeficient 0,65), zakázky ze zahraničí (váhový koeficient 0,55) a index nákupních managerů Eurozóny PMI (váhový koeficient 0,15). Index Asociace exportérů bude aktualizován v měsíční periodě a bude k dispozici na stránkách Asociace exportérů www.asociaceexporteru.cz.

Na jubilejním X. Exprortním fóru si účastníci z řad českých exportérů a analytiků vyslechli příspěvky Vladimíra Tomšíka, viceguvernéra ČNB, investičního stratéga Raiffeisenbank Aleše Michla, analytiky z Patria Finance Davida Marka a společnosti Akcenta Miroslava Nováka. Své názory a postoje prezentoval také poradce Vratislav Kulhánek, generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek, ekonomický expert ČSSD Jan Mládek, Jan Havlík, ředitel odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu ministerstva průmyslu a obchodu, Jiří Klumpar, generální ředitel České exportní banky.

„Jsme potěšeni vysokou účastí na našem Exportním fóru, stejně tak kvalitou přednášek a diskusí. Tento typ akcí a setkávání považujeme za velmi důležitý, zejména v době, kdy se české ekonomice moc nedaří," zhodnotil Exportní fórum v Trutnově Jiří Grund, předseda Asociace exportérů.

Další článek: Zahraniční obchod zaznamenal v únoru výrazný propad jak ve vývozu, tak v dovozu