Automatické vydavače nástrojů MATRIX

Automatické vydavače nástrojů MATRIX ISCAR ČR s.r.o. vydáno dne 28. března 2022

Vydavače nástrojů MATRIX, které na trh dodává společnost ISCAR, jsou vybaveny jedinečným softwarem, který uživatelům garantuje maximálně plynulý proces výroby i jeho optimalizaci.

Nová, pokroková řešení inspirovaná nejen Průmyslem 4.0, ale i určitými specifiky, jež v poslední době generovala situace kolem „covid-19“, se objevují i v souvislosti s tool managementem. Jejich společným cílem je poskytnout lepší, efektivnější a bezpečnější způsoby řízení, logistiky a správy řezných nástrojů ve výrobních provozech. 

MATRIX jako výsledek evoluce 

Společnost ISCAR začala dodávat na trh automatické vydavače nástrojů od americké společnosti WinWare již v roce 2005. Jednalo se o ToolCube (zásuvkový systém) a Toolbox (spirálový systém) s řídicím systémem CribMaster. V roce 2006 však ISCAR představil vlastní systém automatických vydavačů, který začal distribuovat pod názvem MATRIX. 

Automatické vydavače MATRIX jsou vybavené jedinečným softwarem, díky kterému jeho uživateli dokážou garantovat: snížení nákladů výroby, hlídání plynulých dodávek nástrojů, optimalizaci skladů, automatické objednávání, kontrolu výrobních nákladů a výběr správného nástroje pro každou práci.  

Okamžitý efekt stabilního systému MATRIX 

Investice do vybavení provozů vydavači MATRIX se začíná vracet v relativně krátkém období. Zpravidla to bývá 12–36 měsíců (v závislosti na velikosti provozu a využití systému). Okamžitý efekt spočívá ve zjednodušení hlídaní zásob, non-stop přístupu k položkám a zajištění evidence položek. Průměrná úspora v prvním roce implementace je 10–15 % z celkové hodnoty spravovaného nářadí a v dalších letech cca 8 % ročně. A životnost systému? ISCAR má od roku 2005 po celé ČR instalováno 185 kusů MATRIXů a i ty nejstarší automaty jsou stále 100% funkční. 

Nejnovější verze vydavačů Matrix, vyvíjené a vyráběné divizí firmy ISCAR – CTMS (Comodity & Tool Mangement Services) a dodávané a servisované firmou ISCAR ČR, používají sofistikované logistické algoritmy pro maximalizaci dostupnosti nástrojů a minimalizaci skladových zásob a morálního zastarávání položek. Stále více zákazníků oceňuje, že partnerství divizí ISCAR a CTMS (patřící do skupiny IMC) vede k neustálému zlepšování jejich obráběcích procesů a vede k udržitelnému zvyšování produktivity. Toto partnerství také dává zákazníkům prostor, aby se mohli soustředit na svou hlavní činnost – dodávat vysoce kvalitní díly včas a za konkurenceschopnou cenu. CTMS používá svůj vlastní software MATRIX-TM k zaznamenávání všech transakcí s nástroji a generování reportů, které ukazují spotřebu nástrojů podle nákladových středisek.  


Obr. 1: Vydavač MATRIX MAXI s až 12 zásuvkami ve skříni nabízí velkou kapacitu a překvapivě malý půdorys  

 

Modulární systémy MINI a MAXI 

Výdejní systém MATRIX je dodáván v těchto verzích: MAXI, MINI, DLS 8D/4D, ToolPort 8D/4D MATRIX WIZ. Vydavače MATRIX MAXI a MATRIX MINI jsou kompletně modulární systémy.  

MATRIX MAXI (obr. 1) disponuje velkou kapacitou a menší MATRIX MINI (obr. 2) je zase mimořádně kompaktní a lze jej umístit na stůl či na speciální vozík. Oba modely, MAXI i MINI, jsou dostupné buď v primárním provedení s řídicí jednotkou a dotykovým displejem, nebo jako rozšiřující modul POD. Všechny skříně je možné navzájem datově propojit a libovolně tak zvyšovat skladovací kapacitu pod jediným řídicím systémem. Jak u kompaktní verze MINI, tak u provedení MAXI lze počet zásuvek a buněk (tzv. binů) libovolně nakonfigurovat. Tím je možné vždy získat požadovanou kapacitu. Každá buňka i celá zásuvka jsou dokonale zabezpečeny proti neoprávněnému použití díky elektronickému zámku, který automaticky uzavře každou buňku při každém zasunutí zásuvky. Pro obě verze, MAXI i MINI, jsou dostupné buňky v 16 různých velikostech a více než 50 předdefinovaných zásuvek.


Obr. 2: MATRIX MINI může být umístěn kdekoliv, na pracovním stole, na MATRIX podstavci nebo na skříni DLS 4D.   

 

Další varianty výdejního systému

MATRIX DLS 8D/4D představuje ekonomické řešení s flexibilní řadou zásuvek pro malé i velké položky. Jedná se o robustní průmyslovou skříň s 8/4 zabezpečenými zásuvkami. MATRIX DLS 8D je k dodání ve 2 verzích: TOUCH (s dotykovou obrazovkou – obr. 3) nebo POD (přídavný). MATRIX DLS 4D se dodává jako verze POD (přídavná – obr. 4). Slouží jako doplňková skladovací kapacita a jako základna pro vydavače ve verzi MATRIX MINI. 


Obr. 3: Vydavač MATRIX DLS 8D - TOUCH je dodáván s PC, dotykovou obrazovkou, UPS, nepřenosnou čtečkou čárového kódu, LAN konektorem a ovládacím softwarem   

 

Obr. 4: Vydavač MATRIX DLS4 D (dole) v kombinaci s MATRIX MINI (nahoře)   

 

MATRIX WIZ je modulární uzamykatelný skříňový systém vhodný pro velké položky a spotřební materiál. Nabízí různé velikosti uzamykatelných buněk (obr. 5). Vydavač může mít 4–12 buněk ve 2 sloupcích nebo 6–18 buněk ve 3 sloupcích. Hlavní skříň obsahuje 1 nebo 2 řídicí jednotky. Uživatelé ocení elegantní moderní design, průhlednou výplň dveří a LED osvětlení. Potěší i velmi jednoduchá instalace. Vydavač WIZ je dostupný ve verzi POD – přídavná verze. 


Obr. 5: Vydavač MATRIX WIZ – 100% modulární vydavač   

 

MATRIX TOOLPORT 8D/4D charakterizuje vysoká kapacita a malý půdorys. Nabízí schopnost uskladnit 800 vyměnitelných destiček (4D nadstavbový model) nebo 1600 destiček (8D volně stojící model). Vybaven je opakovatelně použitelnými kontejnery 2 velikostí na vyměnitelné destičky. ToolPort je mezi výdejními automaty MATRIX specialistou na výdej jednotlivých destiček, vrtacích hlaviček a malých celokarbidových fréz. Dostupný je ve verzích TOUCH (s dotykovou obrazovkou) i POD (přídavná – obr. 6). 

Pokud zvažujete pořízení automatického vydavače nástrojů nebo byste se rádi dozvěděli více, neváhejte se obrátit na techniky: Ing. Petr Běhounek, tel. 602 508 838 (behounek@iscar.cz) nebo Lukáš Veselý, tel. 731 143 377 (vesely@iscar.cz). Oba technici vám pomohou zodpovědět dotazy a nabídnou řešení uzpůsobené přímo vašim potřebám.

Naskenujte QR kód a projděte si virtuální předváděcí místnost MATRIX.


Obr. 6: Volně stojící vydavač MATRIX ToolPort 8D s 8 zásuvkami ve verzi POD 

 

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.