Ceny ropy díky dohodě na omezení těžby vzrostly o pět procent

Redakce Redakce
— vydáno 12. prosince 2016

Ropný trh zareagoval na víkendovou dohodu o snížení těžby mezi kartelem OPEC a dalšími těžařskými zeměmi výrazným vzestupem. Ceny ropy vystoupily na počátku dnešního globálního obchodování o více než pět procent na maxima od léta 2015.

Severomořská ropa Brent po zahájení obchodů v Asii vystoupila až na 57,89 dolaru za barel a kolem 7:40 SEČ získávala 4,4 procenta na 56,74 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI se vyhoupla až na 54,51 USD a později se pohybovala kolem 54 dolarů se ziskem 4,8 procenta. 

OPEC se v sobotu s více než desítkou nečlenských zemí poprvé za 15 let dohodl na společném omezení těžby. Země mimo OPEC přislíbily snížit od ledna produkci celkem o 558.000 barelů denně. 

Kartel OPEC se předminulý týden dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů, aby omezil nadbytečné dodávky na trh a podpořil cenu suroviny, která je více než dva roky kvůli přebytkům na trhu nezvykle nízká. Ceny ropy po dohodě OPEC vyskočily o zhruba 15 procent, potom ale o část zisků přišly. 

Přední americká investiční banka Goldman Sachs předpokládá, že reálně se těžba v důsledku dohody sníží o zhruba milion barelů denně. To by mělo cenu WTI v prvním pololetí příštího roku udržet kolem 55 dolarů za barel, uvedla banka podle agentury Reuters.

Další článek: Průmyslová zóna Ostrov-sever vytvoří až 1000 pracovních míst