Ceny ropy začaly prudce stoupat

Redakce Redakce
— vydáno 4. února 2016

Ceny ropy na světových trzích včera večer po dvoudenním propadu výrazně oživují. Trh podpořilo Rusko, které znovu vyjádřilo ochotu zúčastnit se jednání o omezení těžby se členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Cena severomořské ropy Brent v 17.50 SEČ získávala šest procent na 34,58 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI přidávala stejným tempem na zhruba 31,70 dolarů. Oba druhy ropy ztratily v prvních dvou dnech týdne kolem deseti procent. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že pokud mezi zeměmi OPEC a některými ostatními velkými producenty ropy převládne shoda na uspořádání schůzky, „pak se sejdeme“. Ceny ropy to zvedlo z několikadenních minim, na něž sestoupily v první části dne. Brent se propadl až na 32,30 dolaru a WTI klesla na 29,40 dolaru. 

Ropě dopomohl k oživení i výrazný pokles kurzu dolaru. Díky podpoře z Ruska a slabšímu dolaru neměly na trh výraznější vliv údaje o dalším vzestupu zásob ropy v USA. 

Zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 7,8 milionu barelů, což bylo více, než odhadovali analytici v anketě agentury Reuters. Zvýšily se i zásoby benzinu, klesly ale zásoby nafty a topného oleje, uvedl vládní Úřad pro energetické informace (EIA).

Další článek: Přenosovou soustavou proteklo rekordní množství elektřiny