České společnosti získaly ocenění nejlepších dodavatelů po ruský jaderný průmysl

Redakce Redakce
— vydáno 18. prosince 2012

Na 4. mezinárodním fóru Atomex, konaném 12. prosince v Moskvě, byla udělena ocenění pro nejspolehlivější dodavatele pro ruský jaderný průmysl za rok 2012. Cenu získaly české společnosti Vítkovice a.s., Sigma Group a.s. a Mostro a.s., které se zařadily po bok několika klíčových ruských dodavatelů.

České podniky byly oceněny za dodávky strojírenských výrobků a čerpacích zařízení. Jen v roce 2012 uzavřela společnost Vítkovice a.s. s ruskými klienty kontrakty v hodnotě téměř 600 milionů korun a Sigma Group a.s. za téměř 150 milionů korun. Společnost Mostro a.s. uzavřela v letech 2007-2012 smlouvy na zakázky v hodnotě téměř 350 milionů korun. 

„Ocenění jsou důkazem dlouhodobé kvality českých dodávek,“ říká Leoš Tomíček, výkonný viceprezident Rusatom Overseas. „Navíc jsou české strojírenské podniky dlouhodobě orientovány na ruské jaderné technologie, což z nich činí ideální partnery pro výstavbu našich reaktorů v Rusku a ve světě. Podstatné je, že spolupráce českého a ruského jaderného průmyslu má rostoucí tendenci – jen od počátku letošního roku dodaly české podniky pro jaderné elektrárny typu VVER vybavení v hodnotě 2,5 miliard korun. A očekáváme, že hodnota zakázek dál poroste,“ uzavírá Tomíček. 

4. mezinárodní fórum jaderného průmyslu Atomex se koná v Moskvě od 12. do 14. prosince. Jejím organizátorem je ruská státní korporace Rosatom. Generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko ve svém projevu vysvětlil, že hlavním kritériem pro výběr oceněných dodavatelů je dlouhodobá kvalita dodávaných výrobků a služeb, čas potřebný pro výrobu a náklady související s dodávkami. 

Všechny tři české podniky jsou potenciálními dodavateli pro projekt Konsorcia MIR.1200 na výstavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Sigma Group a. s. by měla být kompletním dodavatelem čerpadel a technologických celků s čerpadly spojených. Vítkovice mají podle projektu konsorcia zajišťovat dodávky parogenerátorů pro oba bloky. Mostro a.s. je dceřinou společností podniku MODŘANY Power a při dostavbě elektrárny bude zodpovědná za dodávky uzavíracích ventilů.

Další článek: Výsleky 18. ročníku soutěže Exportér roku 2012