CNC plotr je všestrannější řezací stroj, než jste si mysleli

Raptor Technologies s.r.o.
— vydáno 17. května 2021

Vyřezávací plotr je multifunkční stroj, který je schopen řezat různé materiály s maximální přesností a minimálním materiálovým odpadem. CNC plotr je řízen počítačem s funkcí automatického nestingu (uspořádání dílů na ploše), takže materiál je využíván v největší možné míře.

Inzerce

S deskovým plotrem se dají řezat materiály jako jsou textilie, kůže, pěny, folie, papír, lepenka, karbonová vlákna, neopren, guma a mnoho dalších. Na každý řezaný materiál je potřeba zvolit správný nástroj. CNC plotr může být vybaven oscilačním nožem (pneumatickým nebo elektrickým) s různou délkou řezného nože. S nejdelšími noži lze řezat materiál o síle až 100 mm. V případě tenkých materiálů je obecně doporučeno používat rotační řezací nůž (řezací kolečko), které na vyřezávacím plotru řeže velmi rychle. Rychlost polohování, a tedy i řezání, zajišťují výkonné servomotory, které jsou schopné rozpohybovat řezný nástroj rychlostí až 60 m/min. Další alternativou nástroje deskového plotru je vlečný nebo tangenciální nůž. 

Možnosti přizpůsobení CNC plotru 

Zajímavou nadstavbou tohoto řezacího stroje je doplnění portálu o další pracovní hlavu s vřetenem a frézou. V takovém případě se výrazně rozšíří možnosti CNC plotru na řezání pomocí nožů a frézování měkkých materiálů jako jsou plasty nebo dřevo. Podle aplikace se dají pracovní hlavy vyřezávacího plotru kombinovat a maximální počet procesních hlav na jeden plotr jsou 3 vzájemně nezávislé nástroje. V nejvyšší konfiguraci tohoto CNC stroje dostanete opravdu multifunkční řezací a  případně i frézovací zařízení. 

Velikost pracovní plochy CNC plotru lze přizpůsobit podle konkrétního materiálu. Pro materiál v rolích je vhodné využít pracovní plochu velkoformátového plotru s rotační podložkou a samoodvíjecím systémem. V takovém případě musí obsluha stroje pouze odebírat hotové vyřezané produkty z koše vedle stolu a kontrolovat proces automatického řezání. Některé materiály dokonce umožňují vrstvení na sebe, což výrazně zkracuje výrobní proces. 

Český výrobce CNC plotrů 

Společnost Raptor Technologies se specializuje na výrobu a prodej CNC plotrů na zakázku. Pokud hledáte profesionální, a přitom cenově dostupný řezací plotr, neváhejte tuto firmu oslovit. Obratem dostanete cenovou nabídku na řezací stroj dle zadané specifikace. Po domluvě není problém zajistit řezací zkoušky na vašem materiálu v showroomu v Táboře.

Další článek: Nejlepší studentské projekty z FIT VUT, které nám usnadní život