Co potřebujete vědět v roce 2023 o povinných datových schránkách

Tomáš Trojan vydáno dne 29. prosince 2022

Ve věci povinných datových schránek pro všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) vznikly během roku 2022 určité zmatky. Podívejme se, co aktuálně platí a jakým povinnostem musí v letošním roce všichni podnikatelé dostát.

Bleskové otázky a odpovědi 

Co to je datová schránka?

Datová schránka je digitální nástroj pro komunikaci se státními úřady i mezi firmami navzájem. 

Pro koho je používání datové schránky povinné?

Skrze datovou schránku musí od roku 2023 komunikovat se státem všechny podnikatelské subjekty, fyzické i právnické osoby, tedy OSVČ i firmy. 

Kdy to musím začít řešit?

Pokud datovou schránku dosud nemáte, bude vám ji v prvním čtvrtletí 2023 zřizovat stát a přihlašovací údaje vám pošle poštou do vlastních rukou. Takže to určitě neprošvihnete. 

Co přesně se ode mě čeká?

Čeká se, že daňové přiznání 2023 již budete Finančnímu úřadu odesílat v digitální podobě pomocí datové schránky. 


A nyní trochu podrobněji 

Datová schránka usnadní komunikaci 

Především je dobré mít na paměti, že využívání datové schránky nepřináší starosti navíc, ale naopak život podnikatelů usnadňuje. Odesláním dokumentu státnímu úřadu pomocí datové schránky je zaručena jeho pravost i spolehlivost doručení. Pomocí datových schránek spolu mohou komunikovat i firmy navzájem, to je zpoplatněné, ale i tak to vyjde levněji než doporučené dopisy. 

První přihlášení do datové schránky 

Přihlášení do datové schránky probíhá přes portál Mojedatovaschranka.cz. Pokud vám schránku zřídil stát, vyrozuměl vás o tom dopisem do vlastních rukou, v němž byly i přihlašovací údaje. Další přihlašování je možné také pomocí identity občana, to znamená eObčanky, bankovní identity a podobně. 

Přístup k obsluhování datové schránky je možné zřídit i pro další pověřené osoby, typicky administrativní pracovníky ve firmách. 

Stát bude osobám, které mají povinnost je využívat, datové schránky zřizovat v období od 1. 1. 2023 do 31. 3. 2023. Může tedy nastat situace, že v době podání daňového přiznání za rok 2022, nebudete mít schránku ještě zprovozněnou, a tak můžete podat přiznání poštou. Jestliže však v době podání již datovou schránku máte, jste povinni ji využít.

Jak datová schránka funguje 

Ve chvíli, kdy odešlete pomocí datové schránky dokument, obratem obdržíte potvrzení o jeho doručení – snadné. Při odesílání důležitého dokumentu, například daňového přiznání, doporučují odborníci uložit si příslušnou doručenku ještě na jiném spolehlivém místě. Vyplatí se zálohovat i další komunikaci, protože v datové schránce je archivace omezena jen na 3 měsíce, poté jsou všechny dokumenty mazány. 

Pokud státní orgán komunikuje s vámi, je dokument považován za doručený v okamžiku, kdy si datovou schránku otevřete, nebo ji otevře některá vámi pověřená osoba. Ale pozor, pokud se nikdo do schránky nepřihlásí po dobu 10 dnů, je po této době zásilka formálně považována přesto za doručenou. Abyste neminuli žádný důležitý dokument, je potřeba schránku pravidelně kontrolovat, nebo si zřídit upozornění o nové zásilce do e-mailu.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.