DMG MORI v alpské výrobě ukazuje, jak drží prst na tepu doby

5

DMG MORI Czech s.r.o.
— vydáno 12. února 2024

Ve výrobním závodě Deckel Maho, který je součástí gigantu DMG MORI je všude patrná snaha o investice do moderních technologií jako aditivní výroba, automatizace a polovodičový průmysl. Významný je tento závod především produkcí velkých strojů, které zde sestavují pro několik kontinentů a montážními linkami pro stroje typu MonoBLOCK a duoBLOCK. Na přelomu ledna a února se tu tradečně koná Openhouse, z něhož vám přinášíme fotoreportáž.

Akce DMG MORI je tradičně plná návštěvníků z mnoha kontinentů a než si člověk prohlédne všechny vystavené stroje, které jsou jen výsečí celého portfolia, uběhne klidně celý den. Výroba je umístěna v horském prostředí nedaleko německo-rakouských hranic.

Na ploše showroomu, který zabírá plochu několika teniskových kurtů, můžeme vidět kromě výroby DMG MORI například práce studentů místních středních škol. Součástí show jsou také menší stánky výrobců nedílného příslušenství, jako je například Haidenhein nebo Haimer. Můžete si tak prohlédnout, čím si stroj dovybavit, aby vyše výroba dosáhla nejmodernějších standardů.

Pokud vás v dnešní době drahých realit trápí půdorys výroby, v takovémto zásobníku můžete na 20 metrech čtverečných pohodlně skladovat až 1080 proměřených nástrojů připravených zakousnout se do práce.

DMG MORI si za svým servisem stojí a je to slyšet i od zákazníků. Není třeba se bát, že stroj bude dlouho stát a technik přijede se špatným kusem. Protože online podpora na základě zaslané fotky dílu automaticky navrhne modely strojů a typy dílů. Vše se nejdřív pečlivě konzultuje po telefonu a hledá se optimální řešení. Do nových systémů se lze i připojit na dálku a provést podrobnější diagnózu bez přítomnosti technika.

DMG MORI představilo jeden ze svých větších strojů na specializovanou výrobu dlouhých hřídelí, ozubených kol a těžších obrobků. Díky motorům speedMASTER můžete pořádný kus oceli roztočit až na 20 000 otáček a obrábět jej v pěti osách. A to už je docela hukot.

Kromě přesného třískového obrábění je vidět, že DMG MORI si tyká i s kovovým 3D tiskem. Ocel nebo titan tak mohou doplnit vaši přesnou výrobu a přilákat nové zákazníky v náročných oborech, nebo ušetřit náklady pomocí jinak neobrobitelných geometrií.

Neméně atraktivní je dnes často zmiňovaná automatizace. Roboty jsou plně integrované hardwarově i s řídicími systémy. Vy tak můžete objedat vše v jednom a nečekat na dva různé dodací termíny. Složité napojování dvou systémů je vyřešeno za vás a po proškolení obsluhy se můžete vyhnout už tak špatně dostupnému shánění integrátorů, PLC specialistů a programátorů. Obsluha si může místo nedělní trojité směny odpočinout doma u svátečního oběda.

Obor navařování kovového prášku v kombinaci s obráběním se rozrůstá nejen poptávkou, ale i porfoliem. Jsou to sice stroje velmi specializované, ale pokud jsou například opravy forem vaší devizou, i takto specializovaný a nákladný stroj se může velice rychle zaplatit. Návratnost investice je koneckonců i častý argument vystavovatelů pro nasazení nové technologie.

Další článek: Veletrhy Brno a CzechTrade pokračují v těsnější spolupráci