Firma Prusa Research nabízí školám 3D tiskárny

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 20. září 2020

3D tiskárny od úspěšné firmy Josefa Průši se mohou stát součástí výuky v každé škole. Získat tiskárnu může škola i zdarma.

Český výrobce celosvětově úspěšných 3D tiskáren, firma Prusa Research, spouští spolu se startem nového školního roku speciální program pro školy a další vzdělávací instituce. Pod názvem Průša pro školy nabízí nejen zvýhodněné ceny tiskáren a spotřebního materiálu, ale i výukové materiály, školení a především konkrétní nápady, co s 3D tiskárnou ve škole dělat.

Program Průša pro školy oslovuje všechny úrovně škol, od základních až po univerzity, a zároveň i mimoškolní vzdělávací zařízení pro děti a mládež (knihovny, kroužky, volnočasová centra apod.).

„Našim cílem není prodat do škol 3D tiskárnu a dál se o nic nestarat. Věřím, že většina učitelů je moderním technologiím otevřená, ale při své úrovni vytížení už nemají kapacitu zvládnout učit se všechno sami. Vybavení se nakoupí, ale pak na něj sedá prach. Proto chceme pomoci vytvořit platformu, přes kterou si budou vyučující navzájem sdílet své projekty, konzultovat problémy a řešit je,” říká CEO společnosti Josef Průša.

Na webu proskoly.prusa3d.cz nabízí už nyní úvodní lekci pro seznámení s 3D tiskem a několik jednoduchých praktických projektů, které si studenti mohou vyzkoušet. „Jde ale jen o začátek,” zdůrazňuje Průša. „Vyučujícím chceme nabídnout pomocnou ruku – poradit po technické stránce, pomoci dotáhnout projekty do finální podoby a podobně.”

Za spoluúčast při tvorbě obsahu Prusa Research nabízí i konkrétní odměnu v podobě možnosti získat tiskárnu zdarma. Školy si ji mohou nejprve na tři měsíce zapůjčit, pokud během této doby s její pomocí vytvoří vlastní projekt, zápůjčka se stává darem. Nejedná se o soutěž, projekt musí splnit pouze určitá základní kritéria. Ta kladou důraz hlavně na srozumitelnost, možnost využití na ostatních školách a co největší zapojení samotných studentů.

Cílem projektu přitom není zapojení 3D tisku pouze do informatiky nebo technické výuky. Je možné snadno vyrábět názorné pomůcky pro všechny předměty včetně humanitních, případně tisknout drobnosti pro obecné potřeby školy (přihrádky, klíčenky, jmenovky, trofeje apod.). „Řada škol využívá naše 3D tiskárny už dnes. Po celém světě jich jsou ve školách tisíce, z toho více než 600 připadá na školy v České republice,” říká Josef Průša. „S novou podporou z naší strany očekáváme, že toto číslo dál poroste. A do budoucna chceme celý program rozšířit i celosvětově.”

Více informací o programu je k dispozici na webu proskoly.prusa3d.cz.

Další článek: Podle průzkumu je stále nedostatek operátorů výroby a dalších profesí