GUMEX nabízí svým zákazníkům pokročilé obrábění v 5 osách

gumex-foto-03

GUMEX, spol. s r.o.
— vydáno 20. června 2024

Společnost GUMEX rozšiřuje svoje služby o novinku v oblasti strojního obrábění a CNC frézování plastů, pryží a neželezných kovů. Nový 5osý obráběcí stroj Biesse Rover Plast A FT umožní firmě reagovat na rostoucí požadavky zákazníků po složitějších a přesnějších výrobcích.

Inzerce

Zpracování plastových desek je klíčovým prvkem v mnoha průmyslových odvětvích, ať už jde o výrobu obalů, stavebnictví, automobilový průmysl nebo elektroniku. Společnost GUMEX má plastové materiály v sortimentu zhruba 5 let a za tu dobu si udržuje růst tržeb v tomto segmentu. Díky novým technologiím na zpracování plastů a významným vylepšením v přesnosti, efektivitě a široké šále možných aplikací lze očekávat, že tempo růstu poroste. K tomu má přispět i nový 5osý stroj, který GUMEX uvádí do provozu navzdory nejisté ekonomické situaci, kdy stále mnoho podniků s investicemi vyčkává.

„I když doba je nelehká, věříme, že investice do moderních technologií představuje klíč k dlouhodobému úspěchu. Chceme být připraveni na budoucí výzvy a potřeby trhu a nabídnout našim zákazníkům to nejlepší,“ vysvětluje tento odvážný krok Libor Sedláček, marketingový ředitel ve společnosti GUMEX.

Vyšší přesnost a rychlost

Nový router italské výroby Biesse Rover Plast A FT je vybaven 5osým vřetenem s výkonem 13 kW, který umožňuje opracovávat výrobky z více stran bez nutnosti jejich přesouvání mezi více stroji. Tím se eliminují případné nepřesnosti s opětovným upínáním obrobku. Minimalizaci vzniku povrchových defektů díky šetrné manipulaci s materiálem dále vysvětluje Petr Všetula, ředitel výroby ve společnosti GUMEX: „Upínání obráběcího materiálu na pracovní stůl je řešeno pomocí podtlaku, samotná příprava pak probíhá pomocí vakuového manipulátoru. Tato kombinace zaručuje vysokou kvalitu a přesnost výsledných produktů a zároveň nám umožňuje ještě rychleji reagovat na poptávky.“ Router je dále vybaven řezným pilovým kotoučem o průměru 300 mm pro formátování desek. Řez tak může být jak kolmý, tak pod úhlem.

foto: Gumex

Flexibilita a široké možnosti využití

5osé frézování umožňuje výrobu jednoduchých tvarů, otvorů a zahloubení, ale i složitějších 3D tvarů, křivek a závitů z různých stran. Maximální rozměr výrobku je přitom 1500 x 3000 mm, na výšku je firma schopna obrábět materiály až do tloušťky 250 mm. Minimální rozměr, se kterým GUMEX dokáže na novém routeru pracovat, je 20 x 20 mm, a to při přesnosti + /- 0,2 mm. To je podle Všetuly podobné jako u dalších technologií, se kterými ve firmě pracují, jako jsou vodní paprsek, plotr či výsekový lis.

Jeho kolega Michal Zháňal, specialista výroby, doplňuje: „Hlavní výhodou 5osého zařízení je výroba dílů z tvrdších materiálů (plastů, měkkých kovů, dřeva) bez otřepu, což zjednodušuje následné zpracování a zajišťuje efektivnější výrobu. U vodních paprsků se totiž jednotlivé díky musí začišťovat, a na plotru zase nejsme schopni formátovat. Toho vše nám ale nyní umožňuje právě nový 5osý router.“

Další vývoj zpracování plastových desek

Vzhledem k tomu, že lze na obráběcím routeru připravit i polotovar pro další zpracování, plánuje společnost GUMEX do budoucna doplnit obráběcí router o technologii svařování plastů, svařování plastů na tupo a o ohraňovací lis na plasty. „Díky tomu budeme schopni zákazníkům nabídnout komplexnější řešení jejich požadavků s vyšší přidanou hodnotou,“ uzavírá Všetula.

Nový stroj funguje jako samostatné zařízení, je však možné jej integrovat do výrobní linky pomocí automatických zakladačů vstupního a výstupního materiálu a robotických manipulátorů. Tato konfigurace je ideální pro velkosériové zakázky, kde je vyžadována vysoká míra automatizace.

Společnost GUMEX tímto krokem posiluje svou pozici na trhu a nabízí svým zákazníkům inovativní a efektivní řešení v oblasti obrábění plastových desek a dalších materiálů.

foto: Gumex

Další článek: O problémech českého strojírenství bez příkras s Oldřichem Paclíkem