Hanáckým železárnám a pérovnám se daří i mimo Evropu

Redakce Redakce
— vydáno 1. prosince 2014

Společnost Hanácké železárny a pérovny Prostějov, která je předním evropským výrobcem pružin pro železniční a automobilový průmysl, loni meziročně zvýšila tržby o osm procent z 667 milionů korun na 720 milionů korun. Zisk firmy loni vzrostl z předchozích 26,6 milionu na 39 milionů korun.

Předseda představenstva Hanáckých železáren a péroven Petr Vaněk ve výroční zprávě uvedl, že evropský trh s nákladními silničními vozy loni vykázal mírné oživení. Společnostem Scania, Iveco a Daf díky tomu Hanácké železárny a pérovny loni prodaly meziročně o sedm procent víc pružin. Tato trojice výrobců nákladních automobilů přitom tvoří 48 procent tržeb prostějovské firmy.

Na automatické lince probíhá výroba bez dotyku lidské ruky (zdroj: Hanácké železárny a pérovny Prostějov)

Hanácké železárny a pérovny, které patří do skupiny Třinecké železárny, loni zvýšily také tržby z prodeje pružin pro výrobce železničních nákladních vozů, jako je například slovenská Tatravagónka Poprad či rumunská Astra Rail Industries. Firma se v posledních letech snaží prosadit i na trhu pružin pro rychlovlaky, příměstské vlaky, tramvaje a metro, avšak zatím bez většího úspěchu. „Technické požadavky na pružiny pro tento segment trhu jsou diametrálně odlišné od požadavků na nákladní vozy, což znamená, že uspět v tomto segmentu trhu je velmi náročné,“ upozornil Vaněk. 

Hanácké železárny a pérovny se zabývají především výrobou parabolických pružin pro nákladní automobily a šroubových pružin pro železnici. Téměř veškerá produkce firmy směřuje na export, přičemž stále více výrobků z Prostějova míří mimo Evropu. Hanácké železárny a pérovny loni zaměstnávaly v průměru 251 lidí.

Další článek: V Česku je přes 300 tisíc nevyužitých plynových přípojek