Jedinečné obráběcí centrum Georg v Doosan Škoda Power

Doosan Škoda Power s. r. o.
— vydáno 21. dubna 2020

Strojní park plzeňského výrobce turbín má unikátní a cenný stroj. Je jím speciální soustružnicko-frézovací centrum rodinného německého výrobce obráběcích strojů GEORG. V Doosan Škoda Power se díky němu doba výroby rotoru zkrátila o polovinu.

Inzerce

V této konfiguraci stroj GEORG ULTRATURN 3500 MC funguje jako jediný v Evropě, další dva podobné velké obráběcí stroje jsou jen v Německu a v Rusku. 

Před uvedením stroje do provozu v roce 2017 procházely rotory turbín třemi fázemi výroby. Nejprve se vysoustružily všechny rotační plochy rotoru, poté vyfrézovaly závěsy pro uchycení lopatek a nakonec se vyvrtaly vyvažovací a spojkové otvory. Byla na to zapotřebí tři stroje na třech různých pracovištích. Nový stroj, pro který se ustálilo pojmenování převzaté po svém výrobci – Georg, tyto tři základní strojní operace zvládne sám.

Georg díky příslušenství v podobě frézovacích a soustružnických hlav umí oproti starším technologiím soustružit o 30 % rychleji. Vrtání a frézování zvládá dokonce o polovinu rychleji. Stroj, který je zapuštěn do masivní betonové vany, je přes pět metrů vysoký, 30 metrů dlouhý a 10 metrů široký, a přesto ho dokáže obsluhovat jeden operátor. Do Plzně dorazil po částech, jeho montáž a následné „oživování“ trvalo zhruba půl roku. Georg navíc dokáže vyrobit jakoukoliv rotační součást do velikosti pracovního prostoru, například rotory generátorů, papírenské válce, velká ozubená kola včetně nábojů a klikové hřídele. Na těchto dílech může vyvrtat a vyfrézovat jakékoliv množství libovolně velkých otvorů.

Georg Ultraturn 3500 MC 

Centrum Georg výrazně zkrátil výrobní procesy a zároveň zlepšil kvalitu vyráběných dílů, rozměrových tolerancí, jakosti povrchu apod. Zkrácení výroby způsobila jednak úspora za manipulace, protože stroj v sobě kombinuje několik pracovišť, a pak také výrazné zvýšení maximálních otáček na vřeteni u frézování oproti starším strojům. Za lepší kvalitou obráběných dílů stojí celá konfigurace stroje.

Tento unikátní stroj stál okolo 180 milionů korun, návratnost investice společnost očekává do pěti let.

Pohled na stroj Georg Ultraturn 3500 MC ve výrobní hale Doosan Škoda Power 

Díky univerzálnosti strojního parku společnost participuje na dodávkách dalších dílů pro strojírenský průmysl i mimo segment parních turbín, kromě jiného například opracování rotorů či rozměrných svařenců. Hala Doosan Škoda Power je vhodná pro manipulaci s díly do hmotnosti až 125 t, manipulaci s hmotnějšími břemeny lze zajistit mobilními jeřáby, opracovat lze komponenty délky až 20 m, na vertikálních soustruzích díly o průměru až 8 m. 

Pohled na část strojního parku Doosan Škoda Power 

Další článek: Roboty nahrazují lidskou práci nejen v průmyslu, ale i ve službách, dopravě, zemědělství či vědě a výzkumu