Kdo vyrábí, musí kontrolovat. Kdo kontroluje, potřebuje QPAG
Víte, že pracovníci s lupami jsou pořád nedílnou součástí kontroly kvality? Vývoj ale pádí kupředu a na obzoru jsou pokročilé Vision systémy s umělou inteligencí, které lidem umožní věnovat se zajímavějším činnostem. Součástí a také hybatelem těchto změn je i Tomáš Pavlík, zakladatel firmy QPAG, který nás v rozhovoru zavedl do spletitých uliček kontroly kvality.
Inzerce
Skupina QPAG zahrnuje 6 úspěšných firem, které zajišťují všechny aspekty kontroly kvality ve výrobních firmách. Dokáží připravit řešení na míru a využít přitom své znalosti o aktuálních trendech. Přestože právě v technologiích QPAG vyniká, hlavními schopnostmi Tomáše Pavlíka jsou naslouchání, komunikace a práce s lidmi.
Jak došlo k tomu, že jste založil tolik firem? Jedna by nestačila?
Já jsem se opravdu nepustil do podnikání s představou, že každé tři roky založím novou firmu. To, že ve skupině QPAG je nyní 6 firem a s dalšími máme úzká partnerství, je dáno snahou pokrýt všechny oblasti související s kontrolou kvality. Když jsem začínal a měl jednu firmu 100% REWORK, musel jsem někdy říkat zákazníkům: „Rozumím vašim potřebám, ale moje firma tyto služby nenabízí, můžete se obrátit třeba na…“. V oboru jsem se pohyboval a vždy jsem věděl, koho doporučit, ale zdálo se mi lepší, abych tyto služby uměl firmě zajistit sám. A tak jsem postupně založil firem několik. Žádná není samoúčelná, a především mají všechny stejný cíl – kompletně a na míru vyřešit zákazníkovi oblast kontroly kvality.
Jak firmy vznikaly a na co se zaměřují?
První byla 100% REWORK. Ta se od počátku zabývá realizací kontroly kvality přímo ve výrobních firmách nebo na naší centrále. Zaměstnáváme velké množství zkušených pracovníků a pracovnic, kteří provádějí manuální vizuální kontrolu dílů, nejčastěji pro automobilový průmysl. Mezi služby patří také audity a školení.
Taková firma samozřejmě potřebuje pro zaměstnance kalibrovaná měřidla, což dalo vzniknout firmě TM Technik. Její doménou je prodej měřidel, zakázkové měření a kalibrace. Jednak pro 100% REWORK, ale také pro mnoho dalších zákazníků.
Tyto dvě firmy jsou dlouhodobě nejsilnějšími pilíři naší práce. Ale protože technologický pokrok je velmi rychlý a my chceme být v jeho čele, stále důležitější pozici ve skupině získává relativně mladá firma QPAG Digital. Jak je zřejmé z názvu, zabývá se digitalizací a automatizací kontrolních procesů. Já dobře vím, že nemůžu být odborník na všechno, ale znám spoustu lidí a mluvím s nimi o práci, o svých plánech, a také jim naslouchám. Naše cesta k digitalizaci začala mým setkáním s Martinem Hriškem, majitelem firmy 24 VISION. Dohodli jsme se na spolupráci a využíváme v našich projektech jejich strojové vidění a vyhodnocování pomocí umělé inteligence.
Ovšem k úspěšné realizaci automatické kontrolní linky nestačí mít software. Partnery pro stavbu a zprovoznění zařízení jsme našli ve firmě MEA SYSTEMS. S jejím zakladatelem Ladislavem Ošlejškem se známe již asi 10 let a jsme si myšlenkově blízcí. Relativně nedávno situace dozrála k intenzivní spolupráci a firma MEA SYSTEMS se stala součástí QPAG. Já si tím splnil sen mít v portfoliu aspoň jednu firmu, která skutečně něco hmatatelného vyrábí.
To jsou zatím 4 firmy ze skupiny QPAG. Společnost 24 VISION je váš partner. Které jsou 2 zbývající firmy?
Asi už je každému jasné, že mě baví práce s lidmi. Zajímá mě, čím se kdo zabývá, neustále se s někým zajímavým seznamuji. Takže ve chvíli, kdy se zvyšovaly požadavky na pracovníky do výroby, na odborné pozice a já často doporučoval spřáteleným firmám vhodné lidi a brigádníkům spolehlivé zaměstnavatele, rozhodl jsem pro založení firmy, která si to vezme na starost oficiálně. A tak vznikla společnost WORKSPOT, která zajišťuje náborové, personální služby a interim management.
Samostatnou firmou, která má ale velice blízko k 100% REWORK, je 100% REWORK Plus. Smyslem této firmy je pomáhat lidem se zvláštními potřebami v chráněných dílnách a zároveň nabízet firmám služby v režimu náhradního plnění. Vysvětlím: Firmy, které zaměstnávají určité procento pracovníků s handicapem, odvádějí nižší daně. Proto firmy, které chtějí nabídnout práci někomu se zvláštními potřebami, se mohou obrátit na 100% REWORK Plus a my to umíme zprostředkovat.
Co ve svém podnikání považujete za nejlepší rozhodnutí?
Že jsem se do toho pustil. Že jsem se prostě nebál a založil si vlastní firmu.
Jak k tomu vlastně došlo?
Byl jsem mladý a bezstarostný. Při založení 100% REWORK mi bylo 22 let. Měl jsem za sebou odborné učiliště v Zetoru v Brně a necelý rok strojařiny na univerzitě. Jenže, vedle předmětů, které mě bavily, jako třeba matematika a deskriptivní geometrie, tam byla také chemie, a s tou jsem nebyl kamarád. Navíc jsem od 15 let chodil na brigády a práce mě bavila, tak proč trávit život ve škole? V následujících letech jsem to viděl zase trochu jinak a rozhodl se pro studium MBA, které mi bylo velmi přínosné pro vedení firmy.
Na brigádách a v prvním zaměstnání jsem nabral zkušenosti s kontrolou kvality. Získal jsem kontakty a později začal sám nabízet služby, které byly na trhu potřeba. Měl jsem štěstí a brzy jsem podepsal roční smlouvu s významnou firmou. Věděl jsem, že teď se vše rozhodne, získal jsem rok na to, abych se uvedl v oboru a navázal trvalé obchodní vztahy. Podařilo se to.
Jak se po dobu vašeho podnikání vyvíjely technologie?
Tehdy, kolem roku 2001 právě začínal do firem pronikat celý obor 3D měření, pořizovaly se souřadnicové stroje a po malých krůčkách se prosazovaly počítače. Napřed se do nich naměřené hodnoty přepisovaly i ručně, později se to čím dál více automatizovalo. Další novinkou, která kontrolu kvality usnadnila, byly 3D skenery. Ty se ale uplatnily spíše ve větších společnostech, jednak kvůli vyšší ceně, a také proto, že nejsou tak univerzální jako dotykové metody měření. Za dobu, po kterou se kontrolou kvality zabývám, způsobily největší posun kupředu kamery a strojové vidění. Tento trend trvá do současnosti a umocňuje ho digitalizace a využití umělé inteligence.
Jak funguje spolupráce firem ve skupině QPAG?
Vize, jak se mají naše firmy doplňovat a podporovat, je jasná. Ale přiznávám, že v průběhu let se situace měnila. Zpočátku všechno stálo hodně na mé osobně, a protože jsem měl spoustu energie a času, myslím, že koordinace našich aktivit fungovala velmi dobře. Přibývali nám aktivity i kolegové. Poté, co nás tvrdě zasáhla ekonomická krize roku 2008, jsem ale cítil, že je čas začít věci řídit jinak. Začal tak dlouhodobý proces, kdy jsem se učil dávat více zodpovědnosti kolegům a spolehnout se, že úkoly splní po svém a možná lépe, než kdybych jim stál za zády. Také jsme zjistili, že během let jen málo našich zákazníků ví, co všechno jim můžeme nabídnout. Založení více firem a jejich růst sice nabídl více služeb, ale zkomplikoval naši čitelnost. Někteří zákazníci v nás viděli jen prodejce nářadí pro měření, jiní nás považovali za regionální firmu, která jim dodá partu lidí pro kontrolu zakázky. Zásadní reorganizace kolem roku 2017 tak měla dva cíle: Zavedení samostatného nezávislého řízení každé z našich firem a zároveň spojení do skupiny QPAG. Nyní usilujeme o to, aby naši současní i potenciální zákazníci věděli, jakou šíři služeb jim naše skupina může poskytnout.
Představte si, že jsem dodavatel automobilky a vyrábím plastové díly, co mi QPAG nabídne?
V první řadě se musím já nebo někdo z mých kolegů dozvědět co nejvíce o vaší výrobě a vašich potřebách v kontrole kvality, a to osobně přímo u vás. Nemůžu vám nic nabízet od stolu. Připravíme vám potom několik variant řešení. Pravděpodobně se budu snažit práci zautomatizovat smart kamerami nebo nějakým ještě dokonalejším systémem s kamerou a robotem od QPAG Digital. Stále se opakující pracovní úkony by měly vykonávat stroje. Možná vám doporučím, aby díly vyhodnocené jako NOK ještě dodatečně kontroloval nějaký člověk nebo více lidí, které vám také může zajistit 100% REWORK. Pracovníci 100% REWORK jsou pravidelně proškolování na kontrolu dílů. Tato naše firma a její lidé budou také potřeba v případě, že by se ukázalo, že si s vašimi díly neporadí strojové vidění, to se občas stane u chromovaných, mastných či jiných lesklých dílů nebo u výrobků s velmi složitým tvarem. To by pak byl případ pro manuální kontrolu. Jakékoliv vybavení a jeho kalibraci zajistí TM Technik.
Podal jsem to velmi modelově, ale jde o to, že se snažíme přemýšlet za zákazníka. Výrobní firmy nepotřebují být odborníci na stavbu kontrolní linky, neuronové sítě nebo školení kontrolorů. Výrobní firma potřebuje mít roztříděné výrobky na dobré a špatné, jak tuto práci bezchybně a ekonomicky odvést, to je naše starost.
Jak pokročilé jsou dnes systému strojového vidění? Jsou v kontrole kvality úlohy, které nezvládnou?
V podstatě ne. Ale jsou úlohy, kde by vývoj a ladění automatizace vyšel dráž než manuální práce, proto pořád potřebujeme týmy pracovníků pro ruční kontrolu. Je ale jen otázkou času, než se kamery a vyhodnocovací algoritmy zdokonalí natolik, aby úkoly kontroly kvality pokryly ve větší míře.
Na MSV v Brně budete vystavovat Vision systém QPAG s kobotem Kassow a vyhodnocováním pomocí neuronových sítí. Čím je výjimečný?
Především tím, že je odladěný a schopný okamžitého nasazení do reálného provozu. Podobná řešení jsou snadná na papíře, ale spojit kolaborativní robot, kameru a software do funkčního celku spolu se související logistikou, to umí na našem trhu málokdo. Proto spolupracujeme s firmou 24 VISION, která má obrovské know-how ve sběru a zpracování dat. A také máme MEA SYSTEMS, který zajistí hardware od dopravníku, přes kobot, až po zásobníky, do nichž se budou odkládat zkontrolované kusy. Neocenitelným partnerem pro dopravníky, hliníkové profily a nově i sedmiosé kolaborativní roboty je Bosch Rexroth, se kterým spolupracujeme od samého počátku. Koordinace projektu Vision systém QPAG a jednání se zákazníky je v rukou QPAG Digital.
Pochopil jsem, že vaše firmy mají své ředitele. Čím se tedy zabýváte vy? Co budete dělat třeba příští týden?
Určitě se budu věnovat rodině a mimo to chodím každé ráno do práce, účastním se každodenních online porad a řeším úkoly, které mi připadnou. A samozřejmě mám povinnosti vyplývající z řízení a rozvoje skupiny. Ale právě příští týden bude trochu jiný, budu přednášet na středních školách v rámci projektu Můžeš podnikat. Už jsem na několika školách byl a po přednášce vždy následuje živá diskuze. Líbí se mi energie těch mladých lidí a jejich dotazy a smělé byznys plány.
Další článek: V DMG MORI mě inspirovala japonská organizovanost práce, říká Jiří Turčín